Елена Даскалова | Кафе пауза

5 мудри начини да заштедите пари за време на летувањето

Започнаа летните одмори и секако, еуфоријата е присутна кај сите кои цела година чекаат да поминат неколку дена на плажа, на планина или каде било според желбата.

Смешен хороскоп: Како (не) се извинуваат сите знаци?

Да разгледаме како секој од хороскопските знаци се извинува, или пак, не се извинува кога нешто ќе згреши.

3 прашања со чии одговори ја отворате третата чакра – центарот на личната моќ

Никогаш не е лошо време да зачекориме во својата личност и да ја согледаме со поголема јасност.

Мозокот и нервниот систем се „јадат“ самите себе ако не спиете доволно

Спиењето и квалитетниот сон се многу повеќе од обновување на потрошената енергија во текот на денот.

Дали јајцата треба да се чуваат во фрижидер и уште 10 други познати митови и вистини за храната

Никој не сака да му се расипува храната што ја купува, па затоа често ја ставаме во фрижидер мислејќи дека на тој начин го продолжуваме (или барем запазуваме) рокот на траење на храната.

7 секојдневни трикови за подобрување на животот

Ако се погледнете себеси пред 5-6 години и се споредите со личноста што сте денес, ќе сфатите дека се случиле многу промени.

Марта Хант, ангелот на Victoria’s Secret, ги споделува наједноставните совети за беспрекорна кожа

Често не е доволно само да посетуваме козметички салони, туку потребно е и да направиме промени во животниот стил.

Неколку причини зошто треба да водите булет-дневник

Секојдневните обврски често од нас бараат да водиме дневник или планер, особено доколку не сме добри со паметењето на задачите и обврските.

10 идеи за летен одмор покрај најубавите европски езера

Погледнете каде сè може да одморите ова лето и изберете ја дестинацијата која најмногу ви одговара.

Како да изградите силна самодоверба кај вашето дете?

Здравата самодоверба е многу важна особина која секој родител треба да се обиде да ја развие кај своето дете.

Совети за подобар живот: Сè почнува во главата, но таму и завршува…

Ако долгорочно го „заморуваме“ мозокот со лоши мисли, недостаток од спиење и неквалитетна исхрана, тоа некогаш ќе остави трага и во нашето тело.

Зошто на вашиот мозок му е потребно секојдневно читање?

Кога читате, вашиот мозок се активира, се менува и создава нови врски и начини на размислување.