смрт | Кафе пауза - Part 2

11 мисли што ги има секој којшто тагува за некого

Ако се чувствувате изгубено по смртта на некоја сакана личност, не заборавајте дека не сте сами.

10 факти за смртта од модерната наука

Без разлика кои сте, од каде, што работите и колкава плата имате, кога-тогаш смртта ќе ве пристигне.

Ветеринар открива што им се случува на милениците во последните мигови од животот

Сите сопственици на милениче треба да го прочитаат ова...
Датум: 01 окт 2018
, Автор:

Истражување: Луѓето можат да умрат ако изгубат волја за живеење

Постои медицински документиран, но малку разбран феномен каде што личноста која изгубила желба за живот навистина умира, без никаква друга причина.

Маж кој умрел два пати тврди дека нема живот по смртта

И во двата случаи лекарите успеале да го вратат во живот, но на некој начин Саша бил мртов два пати по неколку минути.

Истражување открива: Длабоките брчки на челото може да се прв знак за срцева болест и смрт

Медицинските интервенции и промените во животниот стил можат значително да го намалат овој ризик, но најтешкиот дел, е раното препознавање на пациентите со зголемен ризик од смртност.

Карл Јунг објаснува што се случува кога ќе умрете

Јунг смета дека додека смртта е на некој начин крај, тaa не е крај за којшто можеме да бидеме целосно сигурни.

Срцепарателна приказна: Животните лекции на 24-годишно момче коешто умира од рак, ќе ви ги отворат очите и ќе ве замислат

„Наскоро јас ќе си заминам од овој свет засекогаш, но тоа е во ред, сè додека некој го прочита ова...“

Што се случува со телото и мозокот по смртта?

Дали некогаш сте се запрашале што навистина се случува со телото и мозокот по смртта?

За животот и смртта: Нема ништо пострашно од загубата на блиска личност

Вреди да се запрашаме што е потешко: Да се изгуби сопствениот живот или да се изгуби животот на блиска личност?

20 бизарни начини на кои умреле некои луѓе

Низ историјата луѓето умирале на навистина чудни начини, а во продолжение погледнете некои од најбизарните.

Луѓето знаат дека се мртви бидејќи мозокот продолжува да функционира по смртта

Теоретски гледано, луѓето буквално можат да чујат како докторот ја прогласува нивната смрт.