Како да направите совршена пена за кафе во микробранова?

Го обожавате пенестото кафе кое го служат во кафулињата, но понекогаш би сакале да уживате со ваков напиток и во домашен амбиент. Сепак, дома немате скапи апарати за кафе, но за среќа, постои едно едноставно решение...
Датум: 25 сеп 2014
, Автор:

Брза чоколадна торта: само 3 состојки, без брашно и шеќер!

Богат чоколаден вкус со пенеста структура на кој ретко кој би можел да одолее
Датум: 12 апр 2014
, Автор:

Разбудете го вашиот партнер со персонализирано утринско кафе

Доколку скакате да го изненадите вашиот партнер или вашите блиски, тогаш многу лесно можете да направите ваков „кафе-печат“.

Интересни примени на пената за бричење

Освен за козметички цели, пената за бричење можете да ја искористите и за чистење на некои предмети, а со неа можете дури и да решите некој домаќински проблем.

Уживајте во шолја 3Д кафе

Дури и да не сте преголеми обожаватели на кафе, со сигурност нема да одолеете на феноменалните креации на јапонскиот уметник Казуки Јамамото.

Портрети на познатите насликани во шолја кафе

На краткотрајните дела на Мајк Брич, можат да се најдат ликовите на познати рок ѕвезди, артисти, вонземјани и големи брилијантни умови.
Датум: 08 апр 2013
, Автор:

Пенесто еспресо колаче

Во комбинација со утринското кафе ова колаче е совршено слатко задоволство...

Водич низ светот за зависниците од кафе

Сите ние имаме свои ритуали и начини на конзумирање на кафето. Би биле изненадени на колку различни начини во светот се конзумира кафето. Сите кафе зависници, подгответе се, одиме на една мала турнеја!
Датум: 23 мај 2012
, Автор:

Плажа која изгледа како огромно капучино

Овојпат природата си поиграла со океанските бранови и создала неверојатна, а воедно и прекрасна „капучино“ плажа.

Шолја за совршено кафе по своја мерка

Како го пиете вашето кафе? Со повеќе кафе, со помалку шеќер, со малку вода и многу млеко или со пола-пола? Без пена, со пена, со јака кафена боја или со млеко во кое има малку растворено кафе?
Датум: 02 ное 2011
, Автор:

iCoffee – кафемат и печатач за пена во едно

Отсега не ви е потребно да поседувате вештина за цртање по пената од кафето, туку само една модерна машина за кафе. Запознајте се со iCoffee - кафемат и печатач, кој ќе ја обликува млечната пена на вашето кафе, по ваш избор.

Кафе-позадина за вашиот десктоп #34

Кафе, уметнички прошарано во пената, бисквит и понеделничкото утро може да започне. Делува релаксирачки, нели? Со оваа слика на вашиот десктоп, често ќе се потсетувате да се опуштите и да уживате...
Датум: 06 јун 2011
, Автор:
12