осаменост | Кафе пауза - Part 5

Како Никола Тесла го тренирал мозокот? 3 навики кои може секој да ги практикува

Што е тоа што го правело Тесла толку успешен? Постојат ли некои „трикови“ кои големиот иноватор ги користел за да ја зголеми својата продуктивност?

9 работи кои можат да ги разберат само луѓето кои живеат далеку од семејството

Има многу причини поради кои луѓето се разделуваат од семејството. Некогаш тоа е работата, а некогаш само желбата за патување.
Датум: 24 дек 2015

Среќата доаѓа кога ќе добиеме сè што ќе посакаме: 8 лаги во кои најчесто веруваме

Мислите дека ќе бидете среќни кога ќе добиете сè што ќе посакате?

Тие немаат среќа: 3-те хороскопски знаци кои најчесто остануваат сами

Откријте што велат ѕвездите за 3-те знаци кои имаат најголеми шанси да останат сами.

Ова не е вистинската личност за вас: 4 добри причини за моментално раскинување

После неколку месеци хармонична врска и љубов, следува логичното прашање „Каде води ова?“

10 изненадувачки факти за осаменоста

Изненадувачки факти за осаменоста кои ќе го променат начинот на кој гледате врз оваа честа, но застрашувачка психолошка состојба.

Нов роман од Харуки Мураками: „Безбојниот Цукуру Тазаки и неговите години на аџилак“

Книга за односите меѓу луѓето, за радоста и тагата што произлегуваат од нив...
Датум: 10 фев 2015
, Автор:

9 типови однесување поради кои луѓето ве избегнуваат

Дали сте забележале дека некои луѓе, колку и вам да ви се допаѓа нивното друштво, сепак ве избегнуваат? Сигурно сте се запрашале зошто е тоа така...

Книга: „Љубов со мали букви“ – Франсеск Миралјес

Станува збор за симпатичен роман, кој ја проблематизира современата урбана осаменост и секогаш постоечката човекова потреба за љубов и пријателство.

Човековата психа под влијание на социјалните мрежи – колку во суштина сме осамени?

Зачудувачка е поврзаноста на бројот на Фејсбук пријатели и осаментоста во реалниот живот.
Датум: 14 мај 2014
, Автор: