осаменост | Кафе пауза

Тест: Изберете една од овие куќички и откријте од што најмногу се плашите

Од што најмногу се плашите? Ќе дознаете преку овој тест.

5 совети како да се справите со осаменоста

Можете да бидете сами и да не се чувствувате осамено, но и да бидете опкружени со луѓе и да се чувствувате осамено.

Како да ја победите осаменоста?

Како да се изборите со самотијата и со чувствата на тага и очај што неминовно ги носи осаменоста? Ќе дознаете откако ќе ги прочитате овие лесни и практични совети!

4 скриени знаци дека страдате од осаменост

Ако се наоѓате во една од овие ситуации или во некоја друга што предизвикува да се чувствувате осамени, постојат работи што можете да ги направите за да ги ублажите тие болни чувства.

Ним им недостасува самодоверба: Во овој хороскопски знак се раѓаат најосамените луѓе

Иако може да изгледаат многу самоуверено однадвор, понекогаш дури и арогантно, нивната внатрешност е сосема поинаква.

Осаменост и пандемија: Како домашните миленици ни ја пружаат социјалната интеракција која ни недостига?

Блиските и грижливи односи со животните, можат делумно да ја пополнат празнината, која денеска многу луѓе ја чувствуваат.

6 лоши навики со кои полека ги оттурнувате луѓето од себе

Денес луѓето имаат премногу обврски и имаат многу малку слободно време. Но, тоа не значи дека треба да ги запоставите вашите пријатели.

По смртта на неговата сопруга останал сам, а еве што направил за да пронајде нови пријатели

Осамен пензионер поставил постер во својот прозорец преку кој бара пријатели откако смртта на неговата сопруга го оставила тотално изолиран.

20 исклучителни квалитети на луѓето што уживаат во осаменоста

Осаменоста носи внатрешен мир, а поединците кои уживаат во тоа го ценат секој момент на разговор со себе и со своите мисли.

3 книги за осаменоста што ќе ви помогнат ако сте во самоизолација

Деновиве сите сме присилени да поминуваме повеќе време дома, а совршен начин за времето да помине побрзо е да читате книги, особено оние што ќе ви помогнат да гледате на осаменоста на позитивен начин.

Тајната на долговечноста e во дружењето! Откриваме што ги радува луѓето во зрели години!

Научниците откриле дека кај оние постари лица кои биле изолирани и осамени, способноста за меморирање опаѓа за една петина секоја втора година.

Зошто се чувствувате осамено во врската и што да направите за да го промените тоа?

Да имате партнер не значи дека никогаш нема да се чувствувате осамено. Всушност, постои голема веројатност да се чувствувате осамено дури и во среќна врска.