Изуми на НАСА кои сите ги користиме секојдневно

Дали знаевте дека некои производи, како мемори пената или филтрите за вода, всушност ги имаат своите почетоци во американската вселенска агенција НАСА?

НАСА нуди 16.500 евра за да поминете 60 дена во кревет

НАСА и Европската вселенска агенција се здружиле за да спроведат истражување со кое ќе откријат како телото се адаптира на бестежинска состојба.

После речиси 15 години, НАСА се збогува со роверот Opportunity

На еден од најуспешните подвизи во меѓупланетарното истражување му дојде крајот.

Изумите на НАСА што ни го променија животот

Благодарение на овие изуми се појавиле цели индустрии, а предметите што ги користите секојдневно се резултат на тоа.

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Ако барате самотија и убавина, нема подобро место од површината на Марс.

Подготовките и слетувањето на InSight на Марс низ фотографии и илустрации

Леталото InSight, скратено од Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, слета на црвената планета на 26-ти ноември оваа година.

Експериментот на НАСА со близнаците ќе се повтори и на Монт Еверест

Можеби се сеќавате на истражувањето на НАСА со близнаци во кое 10 разни тима од истражувачи ги проучуваа астронаутот Скот Кели и неговиот брат Марк.

9-годишно дете аплицирало за работа во НАСА и добило генијален одговор

По објавата за работното место во НАСА, тие добиле голем број апликации, но ниту една од нив не била толку оригинална и слатка како онаа на 9-годишниот Џек Дејвис.

Филм: Извештај за Европа (Europa Report)

Задолжителен филм за искрените љубители на научна фантастика

Мистериозните лизгачки камења во Долината на смртта

Овие камења се движат сами, без никаква помош од човек или животни, а причините кои стојат зад овој феномен сè уште се мистерија.
12