Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Ако барате самотија и убавина, нема подобро место од површината на Марс. Марс на сите ни е позната како црвената планета, но камерата HiRise на леталото на НАСА (MRO) во орбитата на Марс, може да ги трансформира суптилните разлики на почвата во виножито од бои.

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Веќе 10 години оваа камера прави неверојатни фотографии од Марс. Фотографиите се толку детални, што научниците можат да ги проучуваат карактеристиките на планетата на оддалеченост од само неколку метри. На кратко избегајте од Земјата и погледнете некои од најдобрите фотографии од црвената планета.

Огромна бездна

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Темни дини во кратерот Расел

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Ова е најверојатната локација за следната мисија со ровер на НАСА, во 2020-та година

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Црните дамки се местото каде што се сруши приземјувачот Schiaparelli на Европската вселенска агенција. Белите делчиња посочени со стрелки се парчиња од приземјувачот

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Поле со дини испрскано со остатоци од минерали

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Лажното боење на фотографијата создава огромни сини дини

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Веројатна локација за слетување на мисијата ExoMars на Европската вселенска агенција во 2020-та година

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Дина на Северниот пол наречена Kolhar, збор измислен од Френк Херберт

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Јаглероден диоксид што се претвора од тврд во течен ги создава овие форми на Јужниот пол на Марс

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Скорешен удар од кратер

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

„Пајаците“ се ерупции од прашина предизвикани од начинот на којшто се топли и лади површината на Марс

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Кратерот Cerebrus Palus

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

НАСА го набљудува лизгањето на земјиштето на Марс

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Уште едно место за набљудување на лизгање на земјиштето

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Теренот со глечери изгледа магично

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Стрмна надолница во Noctis Labyrinthus

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Дини во кратер на Марс

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Дини низ пукнатата почва во Nili Patera

Од НАСА објавија 2.450 нови и неверојатни фотографии од Марс

Знаете ли кои се пречките што треба да се надминат на патот до Марс?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

  1. Цвета Reply

    На Марс не се лизга „земјиште“. Се лизга марсиште

Остави коментар