Подготовките и слетувањето на InSight на Марс низ фотографии и илустрации

Леталото InSight, скратено од „Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport“, слета на црвената планета на 26-ти ноември оваа година. Целта на овој приземјувач е детално да го провери Марс. Погледнете како изгледале подготовките за овој неверојатен подвиг.

1. Склопување

Подготовките и слетувањето на InSight на Марс низ фотографии

Експертите го склопиле леталото во јануари, 2015-та година во просторите на „Локхид Мартин вселенски системи“ во Денвер.

2. Трикови

Подготовките и слетувањето на InSight на Марс низ фотографии

Леталото било тргнато од основата на контејнер за склад на 20-ти јуни, 2017-та година. Раката на леталото со должина од 1,8 метри служи за подигнување на сеизмометар и пробивање на површината на Марс. На него има и камера која ќе дава 3Д поглед кон местото на слетување и другите активности.

3. Собирање сончеви зраци

Подготовките и слетувањето на InSight на Марс низ фотографии

Панелите на приземјувачот биле отворени и на Земјата со цел да се тестираат. За време на тестирањето кое се одвивало на 23-ти јануари, 2018-та година во Локхид Мартин, инженерите го набљудувале отворањето и работењето на соларните ќелии.

4. Патување со камион

Подготовките и слетувањето на InSight на Марс низ фотографии

Откако било изградено и тестирано, леталото било ставено во камион на 28-ми февруари, 2018-та година. Неговата прва станица била Воздушната база Бакли.

5. Патување во воздух

Подготовките и слетувањето на InSight на Марс низ фотографии

Откако камионот пристигнал на базата, леталото било префрлено во авион C-17 и се упатило кон Калифорнија.

6. MarCO

Подготовките и слетувањето на InSight на Марс низ фотографии

Инженерот Џоел Сеинкраус ги тестира соларните панели на едно од леталата Mars Cube One односно MarCО, наречено CubeSat или мини сателит, во лабораторија на НАСА.

7. Последни подготовки

Подготовките и слетувањето на InSight на Марс низ фотографии

Последните подготовки пред полетувањето се одвивале на Воздушната база Ванденберг во Централна Калифорнија.

8. Товарање

Подготовките и слетувањето на InSight на Марс низ фотографии

Леталото било поставено на врвот на ракетата Атлас V на 5-ти мај 2018-та година.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар