НАСА ја подготвува оваа брилијантна 17-годишна девојка за првата човечка мисија на Марс

НАСА ја подготвува оваа брилијантна 17-годишна девојка за првата човечка мисија на Марс

Алиса Карсон е 17-годишно девојче со големи соништа. Таа тренира да биде астронаут и нејзината цел е да биде првата личност на Марс. Уште од мали нозе се подготвува за првата човечка мисија на Марс што се очекува да биде во 2033 година. Без сомнение, таа знае што сака и како да го добие истото. Погледнете ја нејзината приказна во продолжение…

Запознајте ја Алиса Карсон, 17-годишно девојче од Бејтон Руж, Луизијана

И покрај тоа што таа е навистина млада, НАСА ја тренира да стане астронаут

Нејзината цел е да биде дел од првата човечка мисија до Марс во 2033 година

Мисијата е дел од обидот да се направи човечка колонија на Марс, која еден ден би можела да го спаси човештвото

Првата помисла на Алиса да оди на Марс била кога имала 3 години, по гледање на ТВ серијата „The Backyardigans“

Уште од тогаш, таа активно работи на остварување на нејзината цел

Во 2008 година, Берт Карсон, нејзиниот татко, ја запишал во Американскиот вселенски камп

И таа набрзо станала првата личност што ги посетила сите три Вселенски кампови на НАСА

5 години подоцна, Алика била и првата личност што ја завршила Програмата за пасош на НАСА така што ги посетила сите 14 Центри за посети на НАСА

Карсон исто така била и најмладата личност што била прифатена и што ја завршила Вселенската академија

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар