киви | Кафе пауза

Зошто треба почесто да консумирате киви?

Кивито е освежително овошје кое има висока хранлива вредност и е богато со витамини Ц и К, калиум, фолати и растителни влакна.

7 намирници кои ќе ви помогнат да го намалите високиот крвен притисок

Нутриционистите препорачуваат да внесувате колку што е можно повеќе калиум, калциум и магнезиум во организмот за да го избегнете високиот крвен притисок.

Киви – кој смее да го јаде ова овошје, а кој не?

Кивито е полно со хранливи материи и со витамини, а покрај слатката зелена внатрешност, се јадат и црните семки, но и кафеавата лушпа.

Совршено смуди: Кое овошје треба да го употребувате, а кое да го избегнувате?

Идеалниот начин да го започнете денот е да направите едно овошно смуди кое ќе ги содржи сите потребни хранливи материи.

6 овошја кои веројатно ги јадете на погрешен начин

Некои видови овошје обожаваме да ги јадеме, но не ни се баш омилени за чистење, лупење и сечење.
Датум: 12 авг 2014
, Автор:

Чудотворен напиток за чистење на бубрезите

Многу токсични материи може да предизвикаат заболување на бубрезите, уринарниот тракт и бешиката, а овој пијалак може да ви помогне да ги прочистите.
Датум: 20 апр 2014
, Автор:

Овошен коктел кој го зајакнува имунитетот и го подобрува расположението

Кивите, лимонот и портокалот ќе му обезбедат на вашето тело витамин Ц и хранливи материи кои ќе го подобрат вашиот имунитет.

Најдобрите есенски плодови за вашето здравје

Кивито претставува одличен извор на витамин Ц, а само еден плод од ова овошје во себе содржи дури 120% од препорачаната дневна количина за овој витамин.

Смрзнати киви на стапче, обложени со чоколадо

Направете си сами 100% овошен сладолед за само неколку минути...

10 најбогати извори на витамин Ц

За витаминот Ц се смета дека е важен сојузник ако се обидувате да ја победите настинката или некоја друга болест, но можете паметно да го искористите и како дел од вашата диета.
Датум: 04 мар 2012
, Автор:

Пет прехранбени продукти за добар тен

Некои прехранбени продукти можат да придонесат да имате поубав и поблескав тен, како кивито, јогуртот, црното чоколадо, компирите и јаткастите плодови.
Датум: 22 ное 2011
, Автор:
12