Смрзнати киви на стапче, обложени со чоколадо

Имате желба за сладолед, но премногу ви е топло да отидете до продавница и да купите? Не грижете се, за само неколку минути можете да си направите 100% овошен сладолед кој ќе ви помогне во борбата со топлината во летните денови.Смрзнати киви на стапче, обложени со чоколадоПотребни состојки:

  • киви
  • стопено чоколадо (240 мл)
  • кокосово масло (120 мл)
  • дрвени стапчиња

Начин на подготовка: Излупете ги кивите, исецкајте ги на парчиња со дебелина од по 3 сантиметри, ставете им стапче и замрзнете ги.Смрзнати киви на стапче, обложени со чоколадоИзмешајте ги чоколадото и кокосовото масло во еден сад додека се многу топли и оставете ги да се оладат до собна температура.Смрзнати киви на стапче, обложени со чоколадоИзвадете ги кивите од замрзнувач и потопете ги во чоколадната смеса. Таа веднаш ќе стане „крцкава“ облога врз кивите. Послужете ги веднаш или вратете ги во замрзнувачот за да не се стопи чоколадниот дел…Смрзнати киви на стапче, обложени со чоколадоСмрзнати киви на стапче, обложени со чоколадо


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар