зрна | Кафе пауза

Забавни и креативни илустрации направени од зрна кафе

Интересна кафе уметност која кога ќе почнете да ја гледате, едноставно нема да можете да престанете...

Вакви клавчиња пченка не сте виделе досега

Навидум личи како да станува збор за некаков уметнички проект, но овие разнобојни стаклести зрна пченка, се реални и можат да се јадат. Станува збор за специјална сорта наречена „Glass Gem Corn“...

Сцени со зрна кафе инспирирани од цртаните филмови

Ирина Никитна е аматер-фотограф од Русија, креатор на оваа интересна серија фотографии наречена „Coffee Fantasies“.
Датум: 15 авг 2013
, Автор:

Најсилното кафе на светот

Вистинските љубители на мирисот и вкусот на кафето се предизвикани да го пробаат „Death Wish“ – најсилното кафе на светот.
Датум: 25 фев 2013
, Автор:

Како се произведува безкофеинското кафе?

Кратко објаснување за начинот на кој се отстранува кофеинот од зрната кафе.

Со промени во исхраната до почиста кожа

Здрава исхрана која ќе ви помогне во борбата против акните и мозолчињата.

Најголемата слика во светот направена од зрна кафе

Рускиот артист Аркади Ким го претстави најголемиот мозаик во светот, изработен од зрна кафе. Тој е наречен „Awakening“ (Будење), а се наоѓа во Паркот Горки во Москва, Русија.
Датум: 28 јун 2012
, Автор:

Уметност од зрна кафе

Сме виделе интересни уметнички дезени на површината на кафето, но овој вид уметност опфаќа и интересни креации направени од зрна кафе.
Датум: 19 мар 2012
, Автор:

Мозаик направен од 1 милион зрна кафе

На него се прикажани 5 карактери, а секој од нив претставува различен континент. Неговата цел е да го прикаже чувството на единство во светот...

Кафе-позадина за вашиот десктоп #33

Срцата ги исцртуваме во песокот за време на летните заљубувања, во средношколските тетратки додека мечтаеме за време на здодевните предавања, на роденденските честитки кои му ги упатуваме на нашиот сакан/а.
Датум: 30 мај 2011
, Автор:

Магичниот свет на кафето

Во својата долгогодишна историја, кафето успеало да се пробие како светски најконсумиран пијалак, а на пазарот да биде веднаш зад нафтата.

Оладете си го штотуку свареното кафе

Никој не ужива да го пие своето кафе врело, штотуку тргнато од рингла. Очигледно на Дејв и Дејв многу им пречело да чекаат да се олади нивното кафе, па решиле да преземат нешто околу тоа.
12