Уметност од зрна кафе

Автор: Елена Јошеска

Досега беа објавени интересни дизајни направени на површината од кафето, уметнички дела нацртани со еспресо, па дури и дела насликани со дно од шолја извалкана со кафе. Сепак, овој вид уметност опфаќа и интересни креации направени од зрна кафе.Уметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеЗрната кафе може да се искомбинираат и со други природни материјали, а исто така може да бидат дел и од body art.Уметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеУметност од зрна кафеНајголемиот мозаик изработен од зрна кафе, според Гинис, е мозаикот на албанскиот уметник Саимир Страти. Тој содржи 140 кг кафе во зрна и претставува групен портрет на африкански тапанар, бразилска танчерка, европски хармоникаш, јапонски тапанар и американски кантри-пејач.Уметност од зрна кафеУметност од зрна кафе


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар