Легендата за создавањето на неверојатните водопади Игуасу

Легендата за создавањето на неверојатните водопади Игуасу

Овие водопади се наоѓаат на реката Игуасу, која поминува на границата помеѓу Бразил и Аргентина. Водопадите ја делат реката на горна и долна. Најголемиот дел од неа поминува низ Бразил. Името Игуасу доаѓа од гваранскиот јазик, што во превод значи голема вода. Со само еден поглед на овие водопади, ќе сфатите дека нивното име воопшто не е преувеличување.Легендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуСпоред локалната легенда, Бог се заљубил во една прекрасна млада девојка која се викала Наипи и планирал да се ожени со неа. Но, таа немала исти чувства кон него и пробала да избега со нејзиниот смртник-љубовник Тароба во кану на реката Игуасу. Гневен, Бог ја пресекол реката на два дела, создавајќи водопади и притоа осудувајќи ги љубовниците на вечно паѓање.Легендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади Игуасу


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар