Како се произведува безкофеинското кафе?

Како се произведува безкофеинското кафе?

За сите оние кои се љубители на незаменливиот вкус на кафето, но не можат да ги поднесат ефектите на кофеинот, научниците развиле неколку начини како да им овозможат да продолжат со својот секојдневен кафе-ритуал.Како се произведува безкофеинското кафе?Еден од најпознатите методи за вадење на кофеинот од зрната кафе се нарекува „растворлива екстракција“, при која зрната се изложуваат на пареа за да се зголеми нивната влажност. На тој начин растворениот кофеин излегува на површината на зрната и се отстранува со органски раствори како метилен хлорид. Откако целосно ќе се отстрани екстрахираниот кофеин, зрната се оставаат да се исушат и набрзо потоа се подготвени за испорака. Оваа процедура навистина ве тера да се замислите кој го пие „остатокот“ нели?


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар