16 октомври 2013 | Кафе пауза

Авторите на најлошата песна во историјата со ново ремек-дело

Ја памтите песната „Friday“ од Ребека Блек? Тимот кој ја создаде, раперот Патрис Вилсон и продуцентот Кларенс Џеј, реши повторно да нè изненади со уште едно ремек-дело, кое најверојатно ќе ја стекне истата „популарност“, како и песната на Ребека.

Запознајте ја Валери – кученце со прекрасно срце на крзното

Кучињата ретко ги кријат своите емоции, а ова кученце дефинитивно сака да му ја покаже на светот сета своја љубов. Малата Валери се родила со дамка во облик на совршено срце на нејзиното крзно.

Погледнете ја неверојатната сенка на планината Реинер

Еден специфичен врв на планина се однесува на карактеристичен начин. Тој не прави сенки на земјата, туку нагоре во облаците. Како е ова возможно?

Храна која ве прави попаметни

Доколку во одредена ситуација ви треба зголемена мозочна активност и енергија, да речеме кога учите за некој испит, не е на одмет да почнете да консумирате повеќе здрава храна, која докажано ја подобрува работата на мозокот.

Моќни цитати на Маргарет Тачер за животот, политиката и успехот

„Можеби петелот кукурига, но кокошката е онаа која ги квачи јајцата.“
Датум: 16 окт 2013
, Автор:

Животни кои се побогати од тебе

Колку и да ви звучи смешно, овие животни се полни со пари. Во продолжение следи листа со 13 животни кои добиле огромно наследство.

Најслатката таеквондо борба во светот

Оваа снимка ни доаѓа од Кина, а на неа се прикажани две девојчиња кои од мали нозе почнуваат да ја изучуваат вештината таеквондо.

Последици врз децата од конфликтите на родителите

Кога децата се сведоци на караница меѓу родителите или на физичко насилство, тоа остава трага врз нивната личност, иако насилството не е директно насочено кон нив.

Вакви клавчиња пченка не сте виделе досега

Навидум личи како да станува збор за некаков уметнички проект, но овие разнобојни стаклести зрна пченка, се реални и можат да се јадат. Станува збор за специјална сорта наречена „Glass Gem Corn“...

5 начини како да го надминете стравот од јавен настап

Речиси секој се соочува со помал или поголем страв пред некаков настап. Ова се 5 начини кои ќе ви помогнат да го надминете ваквиот страв.
Датум: 16 окт 2013
, Автор:

Книга: „Елеганцијата на ежот“ – Мириел Барбери

Роман за извештаченоста на интелектуалните клишеа кој ги возвишува тивките победи на ненаметливите...
Датум: 16 окт 2013
, Автор: