земји | Кафе пауза

Од оние без зборови до оние што е невозможно да се научат: Кои се најинтересните химни на светот?

Колку земји, толку химни! Но, какви тајни кријат? Како се создадени и зошто се точно такви какви што се, ќе дознаете во следните редови.

Без смеење: Земји каде насмевката може да ве доведе во неволја

На Запад, па дури и кај нас, вообичаено е да се каже „cheese“ пред фотографирање. Но, како е во другите земји?

10 земји каде што домаќините најмногу се грижат за чистотата на сместувањето и за здравјето на туристите

Денес, чистотата им е поважна на гостите од кога и да било порано, па „Airbnb“ бара домаќините да се придржуваат до посебните мерки за хигиена.

Неверојатни земји во Африка кои треба да ги посетите

Африка е без сомнение еден од најфасцинантните континенти на светот. Со живописни градови, неверојатна култура и убави глетки, дефинитивно е тешко да се одлучи која земја да се посети.

Факти за најсреќните земји во светот што сигурно не сте ги знаеле досега

Тешко е да се зборува за среќата додека светот се наоѓа во една неизвесна ситуација. Но, погледнете кои се најсреќните држави во светот и откријте неколку интересни факти за секоја од нив.

Загатка: Погодете на која земја припаѓаат овие знамиња

Колку добро ги познавате знамињата на светот? Проверете го тоа со оваа загатка!

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Културните разлики понекогаш може да доведат до засрамувачки или збунувачки ситуации, па затоа прочитајте ги најнеобичните работи што може да ве изненадат при посета на друга земја.

Храната ги зближува луѓето ширум светот: Запознајте ги најпознатите кујни во светот

Доколку планирате да посетите некоја од овие дестинации, не пропуштајте ги нејзините специјалитети.

12 неверојатни земји каде што можете да поминете многу евтино на одмор

Доколку сакате да патувате, но и да заштедите, разгледајте ги следниве 12 неверојатни земји.

15 земји каде што згодните мажи се главната туристичка атракција

Па, дали сте подготвени да дознаете каде живеат најзгодните мажи во светот?

Совршен спој на модерно и луксузно: Ова се трите најбогати земји во светот!

Секоја година се објавува листа од најбогати и најсиромашни земји во светот

Иселениците откриваат: Кои се најдобрите места за живеење во странство?

Глобалната мрежа InterNations пред некое време го објавила годишното истражување кое открива кои се најдобрите земји за живот и работа во странство.