Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Културните разлики понекогаш може да доведат до засрамувачки или збунувачки ситуации. Замислете да сте родени во Велика Британија, во Индија или во Австралија и да патувате на кое било друго место. Сигурно ќе се прашувате зошто луѓето возат на левата страна од автомобилот. Ако не сте Италијанец, можеби ќе уживате во убаво капучино по ручекот, што во Италија може да биде исто како да јадете овесни снегулки откако ќе изедете порција стек. Во продолжение прочитајте ги најнеобичните работи што може да ве изненадат при посета на друга земја.

1. Британците возат на левата страна

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Вистинското прашање е зошто луѓето престанаа да возат на левата страна. На времето, кога луѓето јавале коњи, тие го носеле мечот на левата страна, што значи дека било полесно да се движат од таа страна. По француската револуција и по пронајдокот на товарните вагони, возењето од десната страна станало повеќе популарно затоа што најдоброто место за седење од каде што може да се управуваат овие моќни машини е на левата страна.

2. Наместо да кажат „cheese“, Холанѓаните велат „насмејте ѝ се на малата птица“

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Секоја земја има различен израз кога треба да се насмевнете пред камерата. Во повеќето земји каде што се зборува шпански, луѓето велат „виски“, а во Холандија „насмејте ѝ се на малата птица“ е вообичаен израз затоа што фотографите порано ставале птица на камерата.

3. Јапонија користи сини семафори

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Во античкиот јапонски јазик постоеле само 4 основни бои: црна, бела, црвена и сина. Сè што било зелено било опишувано со користење на зборот за сино или „ао“. Зборот „мидори“, што значи „никулец“, започнал да се користи за да се опише зелената боја, но таа се сметала и сè уште се смета за нијанса на сината боја.

4. Кога одговарате на повик на телефон во Холандија, не кажувате здраво

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Иако повеќето јазици имаат одредена варијанта на „здраво“ за да одговорите на повикот, во Холандија треба да кажете „со + вашето име“ за луѓето да можат веднаш да ве препознаат.

5. Во Еквадор, камионите за отпад пуштаат слична музика како камионите за сладолед во Америка

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Како што можете да чуете на ова видео, камионите за ѓубре во Еквадор имаат посебен звук. Некои луѓе го споредуваат со звукот на камионите за сладолед од другите земји.

6. Јавниот превоз во Луксембург е бесплатен

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

И покрај тоа што Луксембург е многу мала земја, се соочува со ужасен сообраќаен метеж. Причина за тоа може да биде фактот што околу 180.000 работници кои живеат надвор од земјата секој ден одат на работа таму. Бесплатниот превоз може да помогне во решавањето на овој проблем, истовремено нудејќи и поеколошка алтернатива.

7. Може да го прошетате Монако за околу 50 минути

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Монако, втората најмала независна земја во светот, може да ја прошетате за околу 50 минути од север до југ. Тоа е приближно иста големина како Централниот парк во Њујорк, со површина од 1,95 квадратни километри.

8. Во Кина можете да завршите студии за градници

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Политехничкиот универзитет во Хонгконг започнал програмата за насоката која официјално е наречена „Специјализам за интимна облека“. Причината за тоа е што многу градници од компании како „Викторија Сикрет“ и „Ла Сенза“ се направени во Кина.

9. Улиците во Костарика немаат имиња

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

До 2010 година, улиците во Костарика немаа име, што значи дека кога требаше да испратат нешто таму, наместо соодветна адреса, луѓето користеа познати споменици или други обележја за ориентација. Ова вклучува и обележја што веќе ги нема. Некои сметаат дека тоа е начин за запомнување на минатото на Костарика.

10. Во Италија се пие капучино само за време на појадокот

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Во Италија, млекото ретко се консумира како пијалак по појадокот затоа што се смета дека е многу тешко. Ова непишано правило влијае на навиките за пиење кафе. Капучиното со колаче се смета како цел појадок. По ручекот или вечерата, не се консумира кафе со млеко.

11. Во Данска, ако сте сингл кога ќе наполните 25 години, ве „тушираат“ со цимет

Зошто Британците возат на левата страна и уште 10 нормални работи во некои земји што ги збунуваат странците

Порано, трговците на зачини биле познати по тоа што се ергени и во нивна чест, денес луѓето што се сингл кога ќе наполнат 25 години ги посипуваат со цимет, популарен зачин во данската кујна. Ако имате 30 години, циметот се заменува со пипер.

Прочитајте како треба да се однесувате во овие земји за да не ги навредите жителите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар