15 февруари 2021 | Кафе пауза

Од оние без зборови до оние што е невозможно да се научат: Кои се најинтересните химни на светот?

Колку земји, толку химни! Но, какви тајни кријат? Како се создадени и зошто се точно такви какви што се, ќе дознаете во следните редови.

Истражувањата откриваат: Кучињата и луѓето стареат на ист начин

Додека ги истражувале кучињата, научниците откриле различни откритија во врска со стареењето на човекот, вклучително и тоа како луѓето со различни карактери го доживуваат процесот на стареење.

5 начини како да ја прекинете расправијата со токсични луѓе

Карактеристика на повеќето токсични луѓе е потребата од кавги од кои секогаш сакаат да излезат како победници.

Дали густата менструална крв е нормална и кога менструалните згрутчувања укажуваат на опасност?

Менструацијата е различна кај секоја жена, а менструалната крв се менува во зависност од личноста, но и од денот на менструацијата.

Тест: Изберете срце и откријте каква ќе биде вашата љубовна состојба

Овој тест е направен за сите оние луѓе кои бараат сродна душа. Изберете едно срце и прочитајте ја неговата порака.

4 хороскопски знаци на кои им е најтешко да се соочат со минатото

На некои луѓе им е лесно да погледнат назад во минатото, но на припадниците на овие 4 хороскопски знаци тоа им е многу тешко.

10 неверојатни фотографии од океанскиот живот што учествуваа на натпреварот за „Најдобар подводен фотограф на годината“

Има нешто смирувачко во гледањето убави слики од природата и океанскиот живот и имаме во што да уживаме благодарение на наградите на натпреварот за „Најдобар подводен фотограф на годината“.

Рецепт за бургери со моркови и грав

Многу вкусни, свежи и лесни за подготовка. Овие бургери можете да ги јадете за ручек или вечера.

Диоон едуле: Растение кое се вклопува во секој ентериер

Поради својот специфичен изглед, тоа е одлично за минималистички ентериери, а особено е популарно во нашите градини и дворови.

8 трендови за шминка на кои е крајно време да им да се стави крај

Зачадени очи, темни бои на кармин или контурирање - на овие и на многу други посакувани трендови за шминкање им се ближи крајот.

Овој вулкан е една од најпопуларните планински дестинации во Индонезија

Дали ги имате видено оние високи водопади во егзотични џунгли што често ги споделуваат на Инстаграм?

10 креативни пози за првиот албум со фотографии на бебето

Денес не ви треба долгогодишно искуство во сликарство или фотографија, но ви требаат малку фантазија и мобилен телефон или фотоапарат и ќе добиете прекрасни фотографии од вашето бебе.