Диоон едуле: Растение кое се вклопува во секој ентериер

Диоон едуле: Растение кое се вклопува во секој ентериер

Диоон едуле е растение од групата цикасови растенија и потекнува од Мексико. Поради својот специфичен изглед, тоа е одлично за минималистички ентериери, а особено е популарно во нашите градини и дворови. Отпорно е на мраз и затоа е идеално растение за отворен простор, но добро се справува и дома.

Овие растенија се живи фосили и затоа се особено привлечни, а нивните пердувести лисја ќе ја внесат дивината на џунглата во секој ентериер. Тие го сакаат сонцето, а од пролет до есен, почвата секогаш треба да биде малку влажна и да се намали наводнувањето во зима. Ова растение расте полека, но сигурно. Ако правилно се одржува, може да живее 30 години без никакви проблеми, а во некои градини можеме да најдеме постари примероци.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Salmanda Plants (@salmandaplants)

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de ritomoplants (@ritomo.plants)

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de ritomoplants (@ritomo.plants)

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de yun🌿💚 (@yun_plants)

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de 고세임 (@saeim.plants)

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Houseplantopia (@houseplantopia)

Прочитајте и кое растение треба да го чувате во дневната соба, а кое во кујната?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар