Неверојатни земји во Африка кои треба да ги посетите

Неверојатни земји во Африка кои треба да ги посетите

Африка е без сомнение еден од најфасцинантните континенти на светот. Со живописни градови, неверојатна култура и убави глетки, дефинитивно е тешко да се одлучи која земја да се посети. Ние ви споделуваме листа од 5 земји што не треба да ги пропуштате ако решите да патувате за Африка во иднина.

Сејшели

Овој прекрасен остров е познат како една од најубавите дестинации во светот. Прекрасните плажи, планини и бујни дождовни шуми се дом на уникатна фауна и флора. Исто така можете да најдете и многу луксузни одморалишта, барови и ресторани.

Неверојатни земји во Африка кои треба да ги посетите

Мароко

Едно од најпознатите волшебни места кога станува збор за Африка е Мароко. Мароко е дом на привлечни предели и прекрасни стари градови кои се исполнети со зачудувачка култура. Неговото богато и убаво наследство го прави една од најпопуларните туристички дестинации во светот.

Неверојатни земји во Африка кои треба да ги посетите

Јужноафриканска Република

Сместена на најјужниот дел на Африка, Јужноафриканската Република е совршена за оние кои бараат авантура. Можете да ги видите најдобрите национални паркови во светот. Покрај ова, раздвижените градовите исто така ќе ве остават без зборови со нивната култура, храна и убава природа.

Неверојатни земји во Африка кои треба да ги посетите

Кенија

Во Кенија можете да видите диви животни одблизу, а извонредните пејзажи се исто така дом на некои од најпознатите народи и култури на континентот.

Неверојатни земји во Африка кои треба да ги посетите

Намибија

Намибија е уште една убава африканска земја исполнета со диви пејзажи. Повеќето туристи ја посетуваат Намибија поради прекрасните предели и скриените богатства кои чекаат да бидат откриени.

Неверојатни земји во Африка кои треба да ги посетите

Погледнете ги и овие прекрасни фотографии од Австралија поради кои веднаш ќе сакате да одите на патување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар