5 раси на мачки што живеат најдолго

Ако изберете раса на мачка која има подолг животен век, ги зголемувате шансите да живеете добар дел од животот заедно со вашата мачка.

8 факти за вашето тело кои укажуваат на тоа дека ќе живеете подолго

Здравите навики не се единствената работа што може да ви го зголеми животниот век, но постојат некои знаци што може да укажат на тоа дека ќе живеете долг живот.

Ако сакате да живеете долго, направете ги овие 5 животни промени

Иако можеби ви изгледа невозможно да се откажете од некои навики, ако сакате да живеете подолго, мора да направите неколку промени.

Ако сакате долго да живеете и да бидете здрави: Во домашното кафе додајте го ова!

Сепак, овој вид напиток не треба да се злоупотребува, бидејќи може да предизвика и негативни реакции кај луѓето склони кон алергии.

Зошто луѓето родени во октомври живеат подолго?

Едно истражување вели дека бебињата родени во октомври почесто доживуваат да го прослават 100-от роденден.

95-годишни близначки ја откриваат тајната на долгиот живот

Ако барате нова инспирација на Инстаграм, имаме одличен предлог за вас!

Истражување: Доколку сакате да живеете подолго, станете вегани

Доколку сте подобро информирани, веројатно веќе знаете дека би требало да го намалите внесот на месо ако сакате да живеете подолго и поздраво.

Зошто жителите на Крит и Сардинија имаат најдолг животен век?

Според најновите истражувања, најздравата исхрана е всушност медитеранската диета.

5 навики што ќе ви помогнат да живеете подолг и посреќен живот

Досега не сме откриле „фонтана на младоста“ и нема да живееме вечно, но постојат некои навики кои ќе ви помогнат да живеете подолго.

Имате куче, многу пријатели и среќен брак? Тоа е клучот за долг живот!

Според едно американско истражување, коешто започнало во 1940-та година, ќе живеете долг живот, доколку имате куче, голем број пријатели и среќа во бракот.

Научниците откриваат: Зошто е добро да се биде тврдоглав?

Научниците веруваат дека клучен елемент на долговечноста е една карактерна особина која обично ја сметаме за негативна.

Интересно истражување покажало дека чувањето куче може да ви го продолжи животот

Без сомнение дебатата мачки против кучиња ќе продолжи засекогаш, но има некои добри вести за луѓето кои сакаат кучиња. Според едно истражување објавено во списанието „Scientific Reports“, чувањето куче може да го продолжи вашиот живот.
12