Научниците откриваат: Зошто е добро да се биде тврдоглав?

Сите се надеваме дека ќе имаме долг живот, но не знаеме од што точно зависи долгиот животен век. Научниците веруваат дека клучен елемент на долговечноста е една карактерна особина која обично ја сметаме за негативна, а тоа е тврдоглавоста.

Научниците откриваат: Зошто е добро да се биде тврдоглав?

Верувале или не, токму оваа карактерна црта ќе ви помогне да развиете позитивен став, упорност, кариера и хобија, како и одлучност за да живеете на начин кој е најдобар за вашето психофизичко здравје.

Резултатите од ова интересно истражување, спроведено на Универзитетите во Рим и Сан Диего, покажале дека љубовта во семејството и силните религиски уверувања се позитивни предуслов за долг живот и добро ментално здравје.

Во истражувањето учествувале испитаници од 9 села во областа на јужна Италија и се открило дека најстарите членови од семејството се во многу подобра психичка состојба за разлика од помладите членови од семејството. Авторката на истражувањето, Ана Скелцо, изјавила дека овие луѓе и понатаму ги извршуваат нивните обврски поврзани со земјоделство и имаат смисла и цел во животот.

Тие не се предаваат толку лесно, тврдоглави се и имаат извонредна контрола врз својот живот. Тие не се грижеле за туѓото мислење и се прилагодувале на животните промени многу подобро од останатите. Поради сето ова, несомнено е дека тврдоглавите луѓе ќе доживеат длабока старост.

Сепак, тврдоглавоста нема да ви биде доволна за да доживеете длабока старост. Прочитајте ги и овие 8 совети за здрав и долг живот од древните Маи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар