болест | Кафе пауза - Part 5

Приказна која ќе ве расплаче – болно дете и куче со три нозе се најдобри другари

Запознајте ги Овен и Хачи. Нивното пријателство е нешто толку волшебно што нема да ве остави рамнодушни.
Датум: 20 фев 2014
, Автор:

6 видови намирници кои треба да ги избегнувате кога сте настинати

Кога сме болни или пак само нè боли грлото, топлиот чај и супата одлично ни делуваат. Но колку што тие се добри за настинка, толку други работи можат дополнително да ги влошат симптомите.
Датум: 15 јан 2014
, Автор:

Шестгодишно момче собрало 400.000 долари за да му помогне на своето болно другарче

Кога Дилан Сигел дознал дека неговиот најдобар другар пати од ретка и неизлечлива болест на црниот дроб, напишал книга насловена „Chocolate Bar“...

Лошите страни на темните газирани пијалаци

Кола-пијалаците имаат доста добар вкус, но тука завршуваат сите нивни добри страни. Оние лошите се побројни.

Доктори со 3Д печатач го спасиле животот на 3-месечно бебе

Докторите во болницата за деца „C.S. Mott“ испечатиле пластична 3Д направа и ја поставиле врз душникот на бебето Каиба.
Датум: 24 мај 2013
, Автор:

Утрински проверки на телото кои можат да ви го спасат животот

Кратки проверки за жени кои можат да помогнат при забележувањето на најраните симптоми од опасни болести...

Мајка раскажува како бременоста ја излечила од анорексија

Приказната на Лаура е вистински доказ дека мајчинскиот инстинкт може да промени многу работи. Желбата нејзиното дете да биде здраво била посилна од сè...
Датум: 13 авг 2012
, Автор:

6-годишно дете собрало 10.000 долари за да му помогне на татко му

Неколку денови откако Дру дознал дека татко му боледува од многу ретка форма на рак, решил да направи сè што може за да му помогне со медицинските сметки.

Зараза (Contagion)

Филм за кршливоста на човековиот живот, но и за нашата битка „целта ги оправдува средствата“ за да го задржиме... Сепак, што ако смртта ни ја носи едно обично пријателско ракување или вечера во ресторан?

Инспиративни приказни со среќен крај

Ова е нашата селекција на 15 инспиративни приказни од сајтот Makes Me Think, кои истовремено ќе успеат да ве насмеат, расплачат и облеат со милион емоции.

10 начини за справување со депресијата

Доколку сметате дека се чувствувате депресивно треба да посетите психијатар, но постојат и други работи кои можете да ги направите за да си помогнете себеси да се чувствувате подобро, а нема да ве чинат ниту денар.

Кафето како лек против некои посериозни болести

Кофеинот го намалува ризикот од заболување од рак на кожа. Исто така, млеката за тело кои содржат екстракти од зелен чај и кофеин, го имаат ова заштитно дејство на вашата кожа.