15 јануари 2014 | Кафе пауза

Дали го имате пронајдено принцот на белиот коњ?

Што се случува кога еуфоријата околу новата личност која влегла во вашиот живот ќе згасне и почнувате вистински да го запознавате партнерот со кој го делите поголемиот дел од денот? Дали тој е вашиот принц на бел коњ?
Датум: 15 јан 2014
, Автор:

6 видови намирници кои треба да ги избегнувате кога сте настинати

Кога сме болни или пак само нè боли грлото, топлиот чај и супата одлично ни делуваат. Но колку што тие се добри за настинка, толку други работи можат дополнително да ги влошат симптомите.
Датум: 15 јан 2014
, Автор:

Фасцинантни видео трикови кои ќе ве избезумат

Корисникот на Јутјуб FarlyTeem направил интересна 8-минутна компилација од импресивните трикови на видео артистот Зак Кинг, кој ја користи техниката брз рез за своите многу куси видеа на Vine.
Датум: 15 јан 2014
, Автор:

Песната „Roar“ од Кети Пери отсвирена на традиционални кинески инструменти

Кети Пери неодамна го одржа својот прв концерт во Кина, а по тој повод Кинескиот национален оркестар ѝ приредил возбудлив дочек. Тие ја отсвиреле песната „Roar“ на традиционални кинески инструменти...
Датум: 15 јан 2014
, Автор:

Книга: „Тајниот јазик на цвеќињата“ – Ванеса Дифенбо

Можеби не би ја избрале според кориците, но откако ќе ја прочитате, ќе се заљубите дури и во нив...
Датум: 15 јан 2014
, Автор:

Одличен изум за брзо пакување и уште побрзо распакување

Хенри Вонг и Крис Куро се двајца студенти кои дошле до една брилијанта идеја благодарение на која процесот на пакување и распакување од картонски кутии драстично ќе се олесни.
Датум: 15 јан 2014
, Автор:

Дали би застанале покрај напуштена количка од која се слуша бебешки плач?

Веројатно повеќето би рекле „да, секако“. Но, размислете пак. Или не размислувајте, погледнете го видеото, па потоа одговорете. :)
Датум: 15 јан 2014
, Автор:

Приказна за борбата за живот на едно маченце која ќе ви го растопи срцето

Алекс Гриншпан ја направила оваа фотографија на која може да се види како храни едно маче преку шприц. Фотографијата веднаш допре до многу срца, заедно со трогателната приказна поврзана со целата случка.
Датум: 15 јан 2014
, Автор:

Уметнички пешачки премини ги разубавуваат крстосниците во Балтимор

Градските власти во Балтимор сакаат да го разубават својот град додавајќи малку улична уметност во него...

6 изговори за невежбање кои не смеете да си ги дозволите

Оние кои не се физички активни, а „сакаат“ да бидат, секогаш имаат спремено по неколку одговори на прашањето зошто не вежбаат. Некои од нив навистина можат да бидат издржани, но ако е некој од следните шест, тогаш нема никакво оправдување.