Приказна која ќе ве расплаче – болно дете и куче со три нозе се најдобри другари

Приказна која ќе ве расплаче – болно дете и куче со три нозе се најдобри другари

Запознајте ги Овен и Хачи. Нивното пријателство е нешто толку волшебно што нема да ве остави рамнодушни.

Приказна која ќе ве расплаче – болно дете и куче со три нозе се најдобри другари

Анадолскиот овчар по име Хачи, во јануари, 2012 бил врзан за железничка пруга како последица на нечија нечовечност. Кучето за среќа преживеало, но поради претрпените повреди му била ампутирана едната нога. Спасено од здружението за заштита на животни, RSPCA, Хачи продолжува да живее како најдобар пријател на болно детенце.

Шварц-Џампел е редок синдром кој предизвикува застој во физичкиот развој и постојана напнатост во мускулите. Страдајќи од тој синдром, малечкиот Овен имал потешкотии во создавање пријателства и чувствувал голема анксиозност во какви било социјални случувања, токму поради тоа што знаел дека е различен од другите.

Неговиот живот се променил откако го запознал Хачи.

Приказна која ќе ве расплаче – болно дете и куче со три нозе се најдобри другари

Погледнете го видеото со кратката приказна за Овен и Хачи. На моменти ќе ве насмее, па ќе ве расплаче, но најважно од сè, ќе ве потсети дека откако ќе се тргнат сите плиткости на светот, останува само најважното – љубовта.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

  1. Katherine Reply

    Дали тоа некој сече кромид во собава?

Остави коментар