Лошите страни на темните газирани пијалаци

Кола-пијалаците имаат доста добар вкус, но тука завршуваат сите нивни добри страни. Оние лошите се побројни.

Лошите страни на темните газирани пијалаци

  • Содржат фосфорна киселина. Таа ги ослабува коските и ги нагризува забите.
  • Прекумерната употреба на вештачките засладувачи се причина за да сакате уште повеќе.
  • Содржат вештачка боја на карамела. Таа нема вкус и е канцерогена.
  • Во диеталните Кола-пијалаци се среќава канцерогениот формалдехид. Не се додава при производството, но кога се вари аспартамот, состојка која ја има во неа, тој ослободува метанол, кој понатаму се претвора во формалдехид.
  • Засладени се со високофруктозен сируп од пченка којшто прво ќе ви го покачи холестеролот, триглицеридите и процентот на масти во телото, па уште и ќе ве направи гладни.
  • Кога натриум бензоатот влегува во телото може да биде разложен на бензен. Тој, пак, кога е изложен на сонце станува канцероген.
  • На крај, прехранбените бои можат да ја намалат работата на мозокот, да предизвикаат проблеми со концентрацијата и хиперактивност.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар