Божиќ | Кафе пауза

Кое е значењето на божиќните симболи што ги гледаме насекаде?

Ѕвезда, ангел, зимзелено дрво или свеќа - лесно нè тераат да размислуваме за Божиќ. Сепак, дали некогаш сте се запрашале што всушност значат овие божиќни симболи?

Времето не им може ништо: Најубавите божиќни цртани филмови што секогаш ги гледаме со задоволство

Неизбежен дел од декември е уживањето во божиќните анимирани филмови, но не уживаат само децата, туку и возрасните затоа што ги потсетуваат на детството.

Реклама на Мекдоналдс која ќе ве потсети дека треба да му дозволите на детето во вас да блесне овој Божиќ

Видеото го прикажува животот на една мајка, која се обидува да го разбуди божиќниот дух кај нејзиниот пораснат син, кој ја заборавил магијата на празниците.

Анимиран филм што ќе ве потсети кои се вистинските вредности на Божиќ

И покрај фактот дека градовите се прилично празни и не ја чувствуваме празничната возбуда, тука се божиќните филмови да ни помогнат со тоа!

Божиќни венци и украси кои ќе ве инспирираат

Направете прекрасни украси што заслужуваат да го красат домот цела година, не само за време на сезоната на празници.

Ништо не може да ни го одземе Божиќ: Зошто новата песна на Роби Вилијамс го маѓепса целиот свет?

Познатиот музичар Роби Вилијамс одлучи дека ништо, па дури ни вирусот, не може да ги уништи неговите претстојни празници.

Кратка историја за „грдиот“ божиќен џемпер

Првите „грди“ божиќни џемпери се појавиле во западните земји пред повеќе од половина век.

Како настанало сè: 10 занимливости кои ќе ви ги откријат сите тајни за Божиќ

Божиќ е еден од најголемите празници насекаде во светот. Но, дали некогаш сте се запрашале како сето тоа се случило?

Божиќни цитати што ќе ви помогнат да го сфатите вистинското значење на празниците

Една од главните работи што ги одликува празниците се подароците кои многумина ги прават материјално ориентирани, а целта на празниците е само саканите личности да бидат блиску до вас.

10 интересни божиќни традиции ширум светот

Како што постојат традиционални обичаи кај нас, така тие постојат и ширум светот. Од Кина до Италија, од Франција до Грција, еве ги божиќните обичаи кои сигурно ќе сакате да ги дознаете.

9 божиќни филмови што ќе ви го стоплат срцето за време на ладните вечери

Ако веќе ви е здодевно да ги гледате истите филмови секоја година, погледнете ја оваа листа со божиќни филмови што најверојатно не сте ги гледале или можеби сте заборавиле на нив.

12 божиќни вечери од 12 земји во светот

Од брза храна до гозба со 7 оброци, еве како изгледаат божиќните вечери ширум светот.