Времето не им може ништо: Најубавите божиќни цртани филмови што секогаш ги гледаме со задоволство

Времето не им може ништо: Најубавите божиќни цртани филмови што секогаш ги гледаме со задоволство

Неизбежен дел од декември е уживањето во божиќните анимирани филмови, но не уживаат само децата, туку и возрасните затоа што ги потсетуваат на детството. Во продолжение погледнете неколку од најдобрите анимирани божиќни филмови на сите времиња кои се полни со божиќна магија, но исто така ќе ве потсетат на вистинската вредност на Божиќ, на важноста на пријателството, хуманоста, семејството и вербата во магијата.

1. „Божиќот на Чарли Браун“ („A Charlie Brown Christmas“)

Овој анимиран филм е создаден во далечната 1965-та година, но совршено ја опишува денешната комерцијализација на Божиќ. Иако декември е веќе во полн ек и Божиќ тропа на вратата, главниот лик Чарли Браун не ја чувствува возбудата.

Тој не може да разбере што гледаат луѓето околу него во украсувањето, во натпреварите за најубаво украсена куќа, во подарување материјални работи со кои ретко кој е задоволен и слично. Иако е само ученик во основно училиште, тој сфаќа дека комерцијализацијата на Божиќ започнала, па тргнува во потрага по вистинското значење на Божиќ. Неговата пријателка Луси му предлага да учествува во божиќната претстава, но и тоа не му причинува задоволство. Кога веќе мисли дека сè е залудно, Линус му го открива вистинското значење на Божиќ.

2. „Како Гринч го украде Божиќ“ („How the Crinch Stole Christmas“)

Кога станува збор за божиќни филмови, невозможно е да не бидете трогнати од Гринч бидејќи е синоним за оние кои го презираат Божиќ. Маскиран во Дедо Мраз, пргавиот Гринч се спушта во градот во подножјето на планината каде што живее со намера да им ги украде сите божиќни украси на локалните жители. Тој е огорчен на нив затоа што одамна го прогонија на планината, но на Божиќ е уште повеќе огорчен.

Не може да ги поднесе украсените улици, материјализмот и лажната сентименталност што се прикрадува во граѓаните. Кај луѓето сè уште постои малку надеж кога малото девојче Синди Лу ќе го покани на локална божиќна забава, но сите луѓе во градот почнуваат да го исмеваат во јавност, што е последната капка што ја прелева чашата. Затоа тој прави план да им го одземе она што најмногу го сакаат – Божиќ.

3. „Поларен експрес“ („Polar Express“)

Приказната го следи тринаесетгодишното момче по кое, на Бадник, непосредно пред да заспие, доаѓа волшебниот воз наречен Поларен експрес, полн со деца во пижами, кој патува кон домот на Дедо Мраз. Патувањето е преполно со сцени на извонредна анимација, а како што возот се приближува до домот на Дедо Мраз, возбудата кај децата расте.

Дедо Мраз го избира главниот јунак како оној што ќе го добие првиот подарок, и иако може да избере што било на светот, тој го избира ѕвончето што го носи ирвасот на Дедо Мраз. Го добива посакуваниот подарок и го става во џеб, но на патот кон дома го губи ѕвончето. Сепак, следното утро ќе го најде под елката. Само тој и неговата сестра можат да го слушнат неговиот звук, а возрасните мислат дека ѕвончето е скршено.

4. „Кошмар пред Божиќ“ („The Nightmare Before Christmas“)

Ниту генијалниот Тим Бартон не му одолеа на создавањето божиќни анимирани филмови, па на свој начин донесе наслов што функционира подеднакво добро и за Ноќта на вештерките и за Божиќ.

Бартон дошол до идејата за филмот додека гледал како вработените во една продавница ги заменуваат производите за Ноќта на вештерките со оние за Божиќ. Од тоа настанале цртежи и песна, а потоа и овој антологиски празничен филм.

Разочаран од монотонијата на Ноќта на вештерките, Џек Скелингтон сосема случајно дознава дека постои нешто што се вика Божиќ и прави сè што може за да им ја претстави својата нова идеја на своите сограѓани. Сепак, тие не се многу ентузијастички расположени. Што ќе стори Џек за да им ја покаже магијата на Божиќ?

5. „Божиќ доаѓа еднаш годишно“ („Christmas Comes But Once a Year“)

Во декември 1936 година, краткиот анимиран филм „Божиќ доаѓа еднаш годишно“ ја виде светлината на денот. Заплетот ги следи сирачињата кои се будат на Божиќ наутро, возбудени и среќни, но радоста нагло завршува кога ќе сфатат дека тие не добиле нови играчки како другите деца.

Нивните се стари, веќе видени и со неколку лабави делови. На таа улица поминува професорот Гремпи и слуша како децата плачат од сиропиталиштето. Длабоко потресен, тој размислува како да го направи Божиќ поубав за децата. Наскоро ќе му падне на ум една идеја – ќе направи нови играчки од предмети за домаќинство, новогодишна елка од стари чадори и ќе се облече како Дедо Мраз.

6. „Божиќна приказна“ („A Christmas Carol“)

Заплетот го следи стариот, богат и алчен Скруџ кој живее само за да собере уште поголемо богатство. Кога внук му кој работи за него го прашува дали може да добие слободен ден на Божиќ, Скруџ му ја исполнува желбата под услов да не биде платен. Сепак, на Бадник, Скруџ го посетуваат духови од минатото, сегашноста и иднината. Потресен од сликата на неговиот погреб што сите со нетрпение го очекуваат, Скруџ почнува да се менува и го слави Божиќ со своите најблиски.

7. „Убавицата и Ѕверот: Волшебен Божиќ“ („Beaty and the Beast: The Enchanted Christmas“)

Сите оние кои ја сакаат магијата на волшебниот замок и оживеаните предмети за домаќинство како чајници, чаши и свеќници, на кои им е фрлена клетва, како и на машкиот протагонист, ќе бидат воодушевени од ова божиќно руво.

Дејството се одвива една година по укинувањето на клетвата од замокот. Додека сите се подготвуваат за голема божиќна забава на која е покането целото село, жителите на замокот се сеќаваат како изгледаше само една година порано, кратко откако Бела пристигна во замокот. Се разбира, Ѕверот тогаш протестираше против прославата на Божиќ, но Бела сепак реши да го прослави. Дали Ѕверот се предомисли, каква врска има една подарена книга со сè друго и како заврши Божиќ во замокот, проверете во овој анимиран филм на кој би можеле да му се навраќате секој декември.

Погледнете ги овие 9 божиќни филмови што ќе ви го стоплат срцето за време на ладните вечери.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар