Божиќни цитати што ќе ви помогнат да го сфатите вистинското значење на празниците

Божиќни цитати што ќе ви помогнат да го сфатите вистинското значење на празниците

Една од главните работи што ги одликува овие празници е дарувањето подароци која многумина ги направи материјално ориентирани, а целта на празниците е само саканите личности да бидат блиску до вас. Поради тоа, следниот пат кога ќе се пожалите за испразнетата банкарска сметка поради празниците, едноставно повикајте ги вашите пријатели и кажете им колку ви значат. Овие цитати ќе ви помогнат да разберете дека смислата на празниците не е во материјалното.

Божиќни цитати што ќе ви помогнат да го сфатите вистинското значење на празниците

„Божиќ е сезона кога луѓето остануваат без пари, но не и без пријатели.“

„Мојата идеја за Божиќ, без оглед дали е старомодна или модерна, е многу едноставна: сакајте ги другите. Зошто треба да го чекаме Божиќ за да го направиме тоа?“

„Божиќ прави нешто повеќе за секого.“

„Прекрасната работа за Божиќ е тоа што е задолжителен и сите заедно го празнуваме.“

„Божиќ е значаен и традиционален ден, посебен ден поминат во топлиот круг на семејството и на пријателите.“

„Божиќ е неопходност. Мора да има барем еден ден во годината што ќе нè потсетува дека на овој свет не сме дојдени само за нас, туку и за другите.“

„Божиќ е како лепак, нè зближува сите заедно.“

„Човештвото е огромно семејство. Тоа е докажано со она што го чувствуваме во нашите срца на Божиќ.“

„Божиќ е тоник за нашите души. Нè тера да размислуваме и за другите, а не само за себе.“

„Божиќ е времето кога треба да бидете присутни дома, физички и психички.“

„Верните пријатели кои ни се драги, уште еднаш се во наша близина.“

„Од сите подароци, љубовта е најголемиот подарок.“

„Подароците како време и љубов се основните состојки за среќен Божиќ.“

„Целта на Божиќ не се подароците и храната, туку да бидете таму за другите, да бидете пријател, да сакате некого без разлика дали тој е дел од семејството или не.“

„Божиќ е луѓе, семејство, пријатели.“

Дали знаете зошто црвената и зелената се боите на Божиќ?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар