Како да го зачуваме централниот нервен систем како што старееме?

Како да го зачуваме централниот нервен систем како што старееме?

Како што старееме, мозокот и нервниот систем минуваат низ природни промени. Мозокот почнува делумно да атрофира, а нервните клетки почнуваат сè побавно да пренесуваат пораки. Овој процес не е пријатен, а понекогаш е целосно вознемирувачки. Ако во одреден момент откриете дека ви е тешко да се концентрирате, откриете дека имате проблеми со помнењето или сте почнале да заборавате, може да се запрашате дали тоа се нормални „грешки во возраста“ поврзани со стареењето или дали се должат на деменција или Алцхајмерова болест. Честопати нема за што да се грижите и малите пропусти во меморијата можат да бидат предизвикани од стрес, недостаток на сон и природниот процес на стареење, но понекогаш има и други причини.

Како да го зачуваме централниот нервен систем како што старееме?

Ајде прво да ги погледнеме најчестите промени во меморијата поврзани со нормалното стареење:

Тешкотии да научите нешто ново: Може да почне да трае подолго за да се запишат нови информации во меморијата. Она што порано можевте да го научите со леснотија, на пример стихотворба или песна, сега бара многу повеќе време и труд.

Мултитаскинг: Одложената обработка го отежнува закажувањето и извршувањето на паралелните задачи во исто време. Полесно ви е да се фокусирате на една задача и дури потоа да преминете на следната.

Помнење на имиња и броеви: Стратегиската меморија, која помага да се запомнат имињата и броевите, почнува да опаѓа од 20-тата година од животот. На постара возраст, репродукцијата на одредени броеви и имиња може да биде потешко.

Сеќавање на обврските: Без конкретни знаци за потсетување на информациите, мозокот може да ги стави обврските во „складирање“ и да не ви даде пристап до нив. Можете лесно да го надминете овој проблем со водење белешки и правење распореди за да ве потсетат на претстојните обврски.

Да, бавното размислување и тешкотиите со помнењето се нормален дел од стареењето. Но, овие промени не се исти за сите. Кај некои луѓе тие се прилично безначајни, кај други се релативно поизразени, а кај други се навистина сериозни, често предизвикани од разни болести на нервниот систем.

Деменцијата и тешкото губење на меморијата, на пример, не се сметаат за нормален дел од стареењето. Тие можат да бидат предизвикани од мозочни заболувања, како што е Алцхајмерова болест. Овие болести предизвикуваат многу сериозно оштетување на нервниот систем. Бидејќи мозокот и нервниот систем се централен контролен центар на телото, тие ги контролираат движењата, сетилата, мислите, сеќавањата, дури и функцијата на некои телесни органи. Сериозно оштетување на мозокот и нервниот систем може да влијае на сетилата и да ги намали рефлексите на пациентот. Во понапредната фаза на болеста, луѓето кои страдаат од деменција и Алцхајмерова болест може да ја изгубат способноста за зборување, а нивното однесување целосно да се промени. Затоа, важно е да се обрне внимание на промените во нашата меморија, како и во однесувањето на блиските луѓе, за да можеме да ги откриеме раните знаци на овие болести.

Но, без разлика дали зборуваме за болест, нормални промени поврзани со возраста во функцијата на мозокот или едноставно одвлекување на вниманието предизвикано од недостаток на сон и стрес, секогаш можеме да преземеме мали чекори за да ја подобриме нашата севкупна меморија и да го стимулираме нашиот ум:

Како да го зачуваме централниот нервен систем како што старееме?

1. Вклучете „храна за мозокот“ во вашата исхрана и земајте додатоци во исхраната.

Постојат специјални намирници и додатоци во исхраната кои би можеле значително да придонесат за доброто функционирање на вашиот мозок.

Брокулата, спанаќот и аспарагусот содржат витамин Б, кој игра важна улога во регенерацијата на нервите и функцијата на нервите.

Боровинките имаат антиинфламаторно и антиоксидантно дејство. Откриено е дека антиоксидансите ја поддржуваат комуникацијата помеѓу мозочните клетки и го намалуваат ризикот од стареење на мозокот и развој на невродегенеративни болести.

Јаткастите плодови имаат способност да го подобрат сознанието и да го забават менталниот пад. Тие содржат здрави масти, антиоксиданси и витамин Е.

Јајцата се богати со витамини од групата Б, но содржат и важна хранлива состојка наречена холин. Телото користи холин за да создаде невротрансмитери одговорни за расположението и меморијата, а неговиот недостаток доведува до побрзо ментално опаѓање, лошо расположение, па дури и депресија.

Пастрмката, лососот и сардините содржат големи количини на Омега-3. Речиси 60% од нашиот мозок е составен од масти кои содржат омега-3 масни киселини, така што тие се неопходни за производство на мозочни и нервни клетки. Недостатокот на омега 3 може да предизвика проблеми со учењето и депресија.

Куркумата е темно жолт зачин кој најчесто се наоѓа во кари во прав. Куркумата е моќен антиоксиданс. Тоа е поврзано со подобрена меморија, помала склоност кон депресија и раст на нови мозочни клетки. Куркумата е погодно да се зема како додаток во исхраната.

Веројатно сте слушнале и за Гинко билоба и неговата способност да ја стимулира циркулацијата на крвта во мозокот и екстремитетите, како и да ја подобри меморијата. Постојат клинички студии кои докажуваат дека истовременото внесување на цитиколин и екстракт од растението Гинко билоба можат значително да го забават развојот на деменција.

Не е случајно што во Selenogin, основата на составот е Гинко билоба. Неговото дејство е поткрепено од цел коктел од активни супстанции кои го поддржуваат мозокот и нервниот систем – селен, биотин и пантотенска киселина.

2. Правете физички вежби.

Вежбањето го зголемува протокот на крв во вашиот мозок, помагајќи да се намали загубата на мозочните клетки. Тие играат важна улога во невропластичноста и ги подобруваат факторите за раст на мозочните клетки. Истражувањата покажуваат дека редовното вежбање не само што може да ја подобри меморијата, туку и да спречи идни проблеми со меморијата. Аеробните вежби и физичките активности кои бараат сложени моторни вештини, исто така, ја стимулираат активноста на мозокот. Се препорачува, во текот на неделата, да правите барем 150 минути некои аеробни активности , како што се брзо одење, возење велосипед, танцување или качување по скали.

3. Тренирајте го вашиот мозок.

Не само вежбањето може да му помогне на вашиот мозок да остане во добра форма. Мозочните активности се исто така многу важни. Сè смета дека повеќето од вообичаените проблеми поврзани со возраста со меморијата или моторните вештини може да бидат резултат на неактивност и недостаток на ментална вежба и стимулација. Затоа вежбајте го мозокот! Менталните вежби можат да бидат доста разновидни: читање, решавање крстозбори и загатки, пишување, цртање. Апсолутно секоја активност што ви причинува задоволство, но е тешка и предизвикувачка, може да биде добра за здравјето на вашиот мозок.

Конечно, добра идеја е да започнете да се грижите за здравјето на вашиот мозок и нервен систем пред да почувствувате проблеми со меморијата, учењето и концентрацијата. Колку повеќе навремено вложувате напори во оваа насока, толку поголеми шанси ќе имате да дочекате својата старост со жив и остар ум.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Анонимен Reply

    Koja e cenata na Selenogin

Остави коментар