Дијабетес – што е тоа и како да се справите со него

Дијабетес – што е тоа и како да се справите со него

Дијабетесот е една од најчестите болести (или состојби) во современиот свет. Општо земено, дијабетесот е неспособност на телото да произведува и да го регулира нивото на инсулин во крвта, што пак значи дека телото почнува да задржува премногу шеќер.

Животот во ваква состојба може да продолжи непречено благодарение на лековите што ги имаме денес, но тоа, пред сè, зависи од раната дијагноза, водењето правилен начин на живот и внесувањето соодветни суплементи во исхраната кои ќе ни помогнат да следиме што точно се случува во нашите тела.

Првото најважно нешто е да внимаваме на симптомите. Но, дури и ако не сме забележале никакви симптоми или сме искусиле некои од почестите (како што е хроничен замор, кој може да се поврзе со многу други состојби или болести), важно е да се направи барем годишна крвна слика за да се утврди што се случува во телото и потенцијалната болест да се дијагностицира додека е во зародиш, односно пред да се влоши. Некои дијабетичари, особено оние кои развиваат дијабетес тип 2 подоцна во животот, првите симптоми на болеста ги чувствуваат околу една деценија по нејзиното развивање. Понекогаш, првите симптоми на болеста се појавуваат само при првата таканаречена „криза“, обично хипогликемија (опасно ниско ниво на шеќер во крвта) или, обратно, хипергликемија, кога гликозата во крвта достигнува високи нивоа.

Дијабетесот, како што веќе споменавме, е поделен на две групи, тип 1 и тип 2, при што и двете имаат свои специфични знаци, како и неколку заеднички. Дијабетесот тип 1 е поакутен и се развива порано во животот, почесто кај децата и адолесцентите, бидејќи е таканаречен генетски дијабетес за којшто не постојат јасни надворешни фактори или причини. Тоа е состојба на панкреасот кој престанува да произведува инсулин, поради што имунолошкиот систем почнува да го „напаѓа“. Симптомите овде се нагло губење на тежината или мускулната маса, чести и повторливи инфекции, зачестено мокрење (особено ноќе), постојана жед. Дијабетесот тип 1 е поредок, само 10% од дијабетичарите страдаат од него.

Дијабетесот тип 2 е најчест кај постарите луѓе над 45 години. Настанува како резултат на неправилен начин на живот и долготрајна прекумерна тежина поради хронично нездрава и неурамнотежена исхрана и внесување премногу штетни масти, шеќери и јаглехидрати. Овој тип дијабетес претставува намалување на капацитетот на панкреасот да го произведува хормонот инсулин. Некои од симптомите (често мокрење, жед) се идентични со оние од другиот тип дијабетес, но тука може да се искусат и рани коишто тешко зараснуваат поради забавеното згрутчување на крвта, заматен вид или црни точки, вкочанети екстремитети и темни дамки на кожата, обично под рацете или на вратот.

Дијабетесот може да се контролира и со него може да се живее долг и исполнет живот. Долгорочната превентивна грижа е од клучна важност. Ова во основа значи внимателно следење на нивото на шеќер во крвта и редовна употреба на инсулин според моменталната состојба. Дијабетесот бара често мерење на шеќерот во крвта – наутро, пред јадење, после јадење, пред спиење. Вредностите мора да се следат во секој момент за да може соодветно и навремено да се реагира. Денес, ова е полесно од кога било досега. Постојат различни типови сензори за гликоза во крвта (CGM на англиски), системи за континуирано следење на гликозата, а за самата администрација на инсулин постојат пумпи кои го прават процесот безболен и практично без крв. Деновите на болните долги шприцови одамна поминаа и сега секој дијабетичар може без проблем да го заштити сопственото здравје.

Сепак, од особена важност се основните, секојдневни навики, како и исхраната – важно е да одржуваме здрава телесна тежина, да се храниме правилно, со доволно чисти јаглехидрати, како бел бисерен ориз или интегрален леб, но и протеини во форма на црвено месо, да бидеме физички активни, за нашето тело да има алатки за да се спротивстави на болеста. Тука на сцена стапува Фавио Форте, како важен додаток во секојдневната рутина на секој дијабетичар, кој претставува мултивитамински комплекс составен од 14 видови витамини и минерали кои ја потпомагаат активноста на метаболизмот на гликозата и помагаат во регулирањето на холестеролот. Се разбира, тој не е замена за следењето на шеќерот во крвта или внесувањето на неопходниот инсулин, но е важен додаток во исхраната кој му го дава на вашето тело сè она што му е потребно за да се справи со пречките настанати поради дијабетесот. Ова подразбира регулирање на шеќерот во крвта и добивање на сите супстанции за целосна ендокрина нега. Доказ за ефикасноста на Фавио Форте е фактот што тој е официјално препорачан од Бугарското здружение за дијабетес, кое внимателно ги следи ефектите на сите суплементи и лекови на пазарот за да ги заштити потрошувачите на најдобар можен начин.

Добрата вест е дека дијабетесот може да се спречи доколку неговите причинители не се генетски. Клучот за превенција е повторно исхраната и физичката активност. Избегнувајте пржена храна, особено ако е купена, а не домашна, и намалете го внесот на благи теста со висока содржина на шеќер, како што се крофни, палачинки и колачи од непознато потекло. Внимавајте на шеќерот во крвта, правете тестови во различни периоди од денот за да бидете сигурни во резултатите, но што е најважно, не плашете се од потенцијалот за оваа дијагноза.

Дијабетесот е состојба со која може мирно да го продолжите животот. Благодарение на додатоците во исхраната како што е Фавио Форте, нивното превентивно дејство против периферната полиневропатија и благотворното дејство врз имунолошкиот систем, животот станува сосема нормален и покрај присуството на оваа состојба.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Остави коментар