Целата рокенрол историја во 100 рифови

Алекс Чедвик, вработен во компанијата за поправка и продажба на стари гитари Chicago Music Exchange, хронолошки поврзал вкупно 100 гитарски рифови од рок хитовите од 1952 година до денес.

Целата рок енд рол историја во 100 рифови

Ова видео било направено со цел да промовира една наградна игра организирана од страна на компанијата. На него Алекс, на својот Фендер од 1958 година, за нешто повеќе од 12 минути ја презентира целата историја на рокенролот, при тоа неосетно поврзувајќи рифови од песните на Битлси, Ролинг Стоунс, Квин, па сè до Вајт Страјпс и Франц Фердинанд.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар