10 најдобри музики од научно-фантастични филмови на сите времиња

10 најдобри музики од научно-фантастични филмови на сите времиња

Автор: Александра Чакаровска


Научно-фантастичните филмови се одлична инспирација на композиторите да создадат уникатна и специфична музика. Музичките ноти кои треба да ја доловат волшебната вселена, леталата од иднината, натприродните сили на разните чудовишта и безброј други неверојатни нешта, се вистински предизвик за секој креатор на музика.10 најдобри музики од научно-фантастични филмови на сите времиња Поради својата препознатливост, токму музиката од овој жанр на филмови, е една од најдобрите која се прави за потребите на филмот. Во продолжение, погледнете ги некои од најдобрите музики на сите времиња.

Џурасик Парк (Jurassic Park), музика компонирана од Џон Вилијамс

Враќање во иднината (Back to the Future), музика компонирана од Алан Силвестри

Стар Трек IV: Патот кон дома (Star Trek IV: The Voyage Home), музика компонирана од Леонард Розенман

Почеток (Inception), музика компонирана од Ханс Зимер

Спокојство (Serenity), музика компонирана од Дејвид Њуман

Вонземјанец (Alien), музика компонирана од Џери Голдсмит

Војна на ѕвездите (Star Wars), музика компонирана од Џон Вилијамс

Терминатор 2: Судниот ден (Terminator 2: Judgement Day), музика компонирана од Бред Фидел

Робокоп (RoboCop), музика компонирана од Басил Поледоурис

Трон (Tron), музика компонирана од Венди КарлосБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Ива Reply

  E.T Џон Вилијамс

 2. b Reply

  muzikata od Lord of the rings fali

  • Име Reply

   LotR не е научна фантастика туку е фантазија/авантура -.-

 3. stefanija Reply

  ubavi se filmovite i mi se dopadnaa

 4. MAC Reply

  Blade runner.. od Vangelis OBAVEZNO..

 5. sssssssss Reply

  The Fountain, od Clint Mansell ima najdobar soundtrack!

 6. aaaaaaa Reply

  kade e Doctor Who?

Остави коментар