Пакистанско кафе за вистинските љубители на кофеинот

Пакистанско кафе за вистинските љубители на кофеинот

Зачинете го вашето омилено црно кафе

Потребни состојки:
  • 3 лажици црно кафе
  • 700 милилитри вода
  • 700 милилитри млеко
  • 1 стапче цимет
  • 5 зрна кардамом
  • Шеќер (по желба)
Начин на подготовка:

Отворете ги зрната кардамом и ставете ги во голем сад, заедно со сите останати состојки. Оставете тивко да вријат околу 10-тина минути и повремено мешајте кога ќе почнат да се појавуваат балончиња, за да му помогнете да воздухот да излезе од кафето. Процедете го кафето и послужете.

Дознајте и како да си приготвите виетнамско ледено кафе.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар