Лате со цимет и мед

Подгответе го овој вкусен пијалак за многу кратко време

Лате со цимет и мед

Потребни состојки:

  • 5 лажици мед
  • 2 лажички цимет
  • 700 милилитри незасладено бадемово млеко
  • 700 милилитри кафе
  • 2 лажички ванила
  • 120 грама шлаг

Начин на подготовка:

1. Во тенџере со средна големина ставете ги медот и 1 лажичка цимет, загрејте ги на средна температура околу 3 минути и постојано мешајте, а потоа тргнете го тенџерето настрана.

2. Додајте ги бадемовото млеко, кафето и ванилата и добро промешајте. Ставете ја течноста да се загрее околу 5 минути или додека не се загрее доволно и мешајте почесто.

3. Турете го кафето во 4 шолји и на врвот додајте шлаг и цимет.

Погледнете го и овој рецепт како да направите лате со цимет и јаворов сируп.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар