Интересни факти поврзани со кафето

Интересни факти поврзани со кафето

Интересни факти поврзани со кафето

1. Едно кафе дрво годишно произведува само околу половина килограм кафе.

2. Зеленото кафе за време на печењето се зголемува двојно, но губи 16% од својата тежина.

3. За едно кафе дрво да може да почне да раѓа плод потребни се 5 години.

4. Што повисоко расте кафето во височина, толку поквалитетно кафе ќе пиете.

5. Кафето најубаво ќе се свари доколку водата е на температура од 90 степени Целзиусови.

6. Кафето е одлично за исхраната, бидејќи нема калории.

7. Кафето содржи Б-комплекс витамини.

8. Во еден килограм кафе има околу 7200 зрна.

9. Во Канада луѓето пијат во просек по 13 килограми кафе годишно.

10. Кафето се пече на температура од 200 до 250 степени Целзиусови, зависно од потребниот вкус и бојата.  Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


  САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

         

  За авторот
  Читај на раат!

  Поврзани содржини

  Остави коментар