11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

Убавината е бизнис, што значи дека ако продолжиме да ги полниме нашите тоалети со лосиони, креми и останати продукти за убавина, ќе трошиме сè повеќе и повеќе пари. Но, додека купувате кармин или маскара, важно е да се потсетите дека често нештата кои ве прават да се чувствувате најубаво не можат да се купат со пари. Еден корисен совет вели дека најважното нешто за да бидете убави, е да спиете по осум часа во денот. Оваа навика го менува вашиот изглед и начинот на размислување, а тоа го потврдува и модерната наука.

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

Едно неодамнешно истражување кое било направено во Велика Британија го тестирало недостатокот од спиење на група од 30 жени. Нивната кожа била анализирана и фотографирана откако прво спиеле по 8 часа, 5 вечери со ред, а потоа истите анализи откако спиеле само по 6 часа. Се покажало дека брчките на лицето се зголемуваат за дури 45 проценти, флеките за 13 проценти, а црвенилото за 8 проценти, кога жените спиеле по 6 часа во текот на ноќта. Со други зборови, ова значи дека недостатокот од спиење го носиме на нашите лица.

Но, спиењето не е единственото решение за беспрекорен изглед. Еве уште 11 бесплатни начини како да изгледате убаво.

1. Јавете ѝ се на вашата мајка или на вашиот најдобар пријател и споделете ги животните радости со нив

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

2. Дотерајте се за вообичаен ручек или вечера во ресторан

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

3. Секое утро танцувајте пред огледалото

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

4. Смејте се колку што можете почесто

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

5. Носете ја вашата коса онака како што вообичаено ја носите само за специјални прилики

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

6. Направете добро дело без причина

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

7. Излезете на прошетка и уживајте во убавините на природата

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

8. Дајте си комплимент или напишете си сами љубовна порака

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

9. Гледајте филм што ќе ве насмее

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

10. Направете неколку селфи фотографии кои не мора да ги споделите на социјалните мрежи

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво

11. Секогаш носете ја вашата најдобра долна облека

11 бесплатни начини да се чувствувате убаво


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Инженер под влијание на силни филмски маси. Далеку од реалноста, блиску до паметот. Иако крајот на филмот Живот го знаеме сите, сепак убаво е да уживаме додека трае.

Поврзани содржини

Остави коментар