„The Flight Attendant“: Фантастичен спој на комедија, трилер и трагедија

„The Flight Attendant“: Фантастичен спој на комедија, трилер и трагедија

Кејси Боден по професија е стјуардеса, во слободно време алкохоличарка и со детска траума која ја дефинира како зрела жена. Иако е тешко да се класифицира нескротлив дух под концептот на зрелост, Кејси ужива во својот живот, кој го живее од денес за утре. Според неа нема проблем што не може да се реши со неколку чаши водка со мраз. Освен еден – искасапеното тело на мажот што го запознала на летот за Бангкок.

Цунами од вознемиреност и паника што не ја остава на мир ниту за момент се заканува да и го уништи малку разумот откако едно утро се разбуди покрај мртвите во Тајланд. Таа пробува да се сети што се случило помеѓу десеттата и единаесеттата чаша алкохол, отстранувајќи ги доказите во хотелската соба. Сепак, мртвото тело нема да ја брка до Њујорк. Телото не, но некој друг сигурно да.

Иако ова не е психолошки трилер, ова е специфичен вид мистерија и црна комедија. Одлуките на Кејси се крајно проблематични и во целосно отсуство на рационално расудување, таа влегува во многу поголеми проблеми. На крајот на краиштата, законот на Марфи и лошите одлуки се јадрото на мини-серијата.

Прочитајте и за „Love & Anarchy“: Шведска серија која сигурно ќе ве насмее.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар