Филм: Кон-Тики (Kon-Tiki)

Таму каде што сите гледаат бариери, некој гледа мост што ги поврзува световите

Филм: Кон-Тики (Kon-Tiki)Режија: Јоахим Ронинг, Еспен Сандберг

Улоги: Пол Свере Валхејм Хаген, Андерс Басмо Кристијансен, Густав Скарсгорд

Времетраење: 118 минути

Јазик: норвешки

Премиера: 24 август 2012 (Европа)

Жанр: авантура, акција, биографија

Наша оценка: 8/10

Ваша оценка: 1 ѕвезда2 ѕвезди3 ѕвезди4 ѕвезди5 ѕвезди6 ѕвезди7 ѕвезди8 ѕвезди9 ѕвезди10 ѕвезди (8 гласа, просек: 9.13 од 10)

Loading...

Скандинавската филмска продукција секогаш знаела да протне силни универзални пораки низ добро смислени приказни, но онаа за Кон-Тики, колку и да звучи неверојатно, не е измислена. Таа навистина се случила во 1947 година кога Тор Хејердал, најголемиот норвешки етнограф и авантурист на дваесеттиот век со сплав го препливал Пацификот за да докаже дека народите на Полинезија таму се доселиле од Јужна Америка.Филм: Кон-Тики (Kon-Tiki)Во филмот Тор (Пол Свере Валхејм Хаген) е опишан како харизматичен, смел и смирен лидер и човек кој цврсто стои зад своите убедувања. Кога неговата теорија ќе ја стави на хартија и ќе ја понуди на издавачите, наидува на потсмев кај крутата научна јавност. Никој не може да поверува дека примитивните народи само со сплав ја поминале најголемата бариера на светот и се доселиле во нивниот денешен дом. Само Тор Хејердал во таа бариера гледа мост кој ги поврзува двата света и затоа ќе собере храбар екипаж со кој ќе се обиде да го повтори истиот подвиг и да докаже дека тоа што го зборува е вистина. Сплавот Кон-Тики ќе го изградат од истите материјали и технологија како оној од пред многу векови и набргу ќе тргнат на пат преку Пацификот долг 5.000 милји.Филм: Кон-Тики (Kon-Tiki)Авантурата на Тор и неговиот екипаж е пат кон непознатото кој содржи и подеми и падови. Големите очекувања ќе бидат разнишувани од сомнежот во сопствените шанси за успех, а потоа ќе бараат начин да ја вратат храброста кај себе. Во таквата ситуација храбриот водач и неговата неверојатно силна волја ќе бидат клучен фактор кој ќе решава за конечниот исход на подвигот. Тие моменти се реално прикажани, според настаните кои навистина се случиле и веројатно затоа ја немаат вообичаената интензивна драматичност каква што често гледаме во подобрите холивудски блокбастери. Подвигот на Тор и неговите луѓе е раскажан баш онака како што се случил, без додавање и одземање на настани кои би придонеле за напнатост во дејството. Тензијата во овој филм е затскриена под површината и се чувствува дури кога целосно ќе се внесете во филмот.Филм: Кон-Тики (Kon-Tiki)Затоа Кон-Тики може лесно да го задржи вашето внимание од почеток до крај. Не можете, а да не посакувате харизматичниот Тор Хејердал и неговите сопатници да докажат дека границата може да биде и мост. Тоа е извонредно дело, а доби и номинација за Оскар во категоријата филмови од неанглиско говорно подрачје. Кон-Тики е поим за филм од жанрот авантура. Ретко излегуваат вакви филмови и ако сте фан на овој жанр, тој за вас ќе биде големо уживање.Филм: Кон-Тики (Kon-Tiki)


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар