6 европски хорор филмови кои можат да ве вознемират

Европската филмска продукција располага со хорор филмови кои можат да бидат многу страшни и вознемирувачки за публиката без да се потпираат на евтините холивудски финти. Ви предлагаме шест од нив кои се излезени од 2000 година па наваму.

1. Сиропиталиште (El Orphanato)

6 европски хорор филмови кои можат да ве вознемиратГлавни улоги: Белен Руеда, Фернандо Кајо, Рохер Принсеп

Година: 2008

Јазик: шпански

Времетраење: 105 минути

Кратка содржина: Лаура организира забава по повод повторното отворање на сиропиталиштето каде што таа пораснала, но тоа се претвора во кошмар откако нејзиниот син мистериозно исчезнува истата вечер кога почнува да зборува за замислен другар. Режисер на филмот е Гилермо Дел Торо.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар