Пивопијски мудрости

„Кога читав за лошите последици од алкохолот, одлучив да се откажам од… читањето.“ – Хенри Јангмен
Датум: 22 сеп 2012
, Автор:

Неверојатни факти за Сонцето

Сонцето се формирало пред околу 4,6 милијарди години, но сепак е едно од најмладите во нашата галаксија...

Цитати од Марлон Брандо – актер над актерите

„Телевизијата е измислена за и неписмените да имаат причина да носат очила.“
Датум: 20 сеп 2012
, Автор:

Мудри совети за животот од светските музички хитови

Извадоци од неколку светски музички хитови кои имаат за цел да ви пренесат по некоја мудрост за животот...

Неверојатни роденденски занимливости

Дали знаете колку тежи најголемата роденденска торта која некогаш била направена?
Датум: 09 сеп 2012

Светот на модата преку мудростите на нејзините најголеми креатори

„Креативноста доаѓа од конфликтот на идеи.“ – Донатела Версаче
Датум: 06 сеп 2012
, Автор:

Светот според Оскар Вајлд

„Кога љубовта престанува, слабите лелекаат, силните веднаш пронаоѓаат нова, а паметните одамна имаат резервна.“
Датум: 31 авг 2012
, Автор:

Мисли од Џејн Остин

Дозата на реализам, како и грубите коментари и употребата на слободен индиректен говор и иронија во нејзините дела, придонеле Остин да стане еден од најчитаните светски автори и најобожавана писателка во англиската книжевност.
Датум: 28 авг 2012
, Автор:

Општо познати верувања кои се всушност заблуди

Сме слушнале многу работи и често ги прифаќаме како такви цел живот без да ја преиспитуваме нивната вистинитост, бидејќи тие се „општо познати“. Време е да ги закопаме митовите во минатото...
Датум: 21 авг 2012
, Автор:

Факти за фантастичниот Чарли Чаплин

Замислете, се има пријавено на натпревар за човек кој најмногу личи на него и освоил трето место. :)
Датум: 09 авг 2012
, Автор:

Што можеме да научиме за убавината од Мерлин Монро?

За разлика од денешните ѕвезди, кои имаат на располагање многу повеќе продукти, технологии, козметичари и доктори, таа била многу поопуштена, а успеала да остане запаметена по својата убавина.

Извадоци од писмата на Винсент ван Гог до неговиот брат Тео

„Човек може да носи голем оган во душата, а никој да не може да се стопли од него. Минувачите не гледаат ништо, освен малку чад што излегува од оџакот, и секој заминува по својот пат.“
Датум: 04 авг 2012
, Автор: