Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметниците најчесто како материјал за сликање користат платно или дрво. Но, тоа не е случај со јапонската уметница Акие Наката која своите мајсторски вештини ги прикажува со помош на малите камења и карпи. Таа на магичен начин ги трансформира мазните камења во преслатки животни како мачки, кучиња и птици. Уметницата ја црпи својата креативност токму од обликот на каменот кој е најчесто со големина на дланка. Така, асиметричното камче е вешто насликано да личи на синооко маче кое ја навалува главата настрана.

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Уметница создава реалистични портрети на животни со помош на камчиња!

Откако ги погледнавте овие преслатки уметнички дела, можеби ќе сакате да погледнете и како уметник креира неверојатни мозаици со камчиња насекаде низ Тајланд.

Извор: mymodernmet.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар