Светлосни скулптури

Светлосни скулптури

Автор: Горана Коневска

Јапонскиот уметник Макото Тојики твори со помош на светлина, истражувајќи ја нејзината намена при создавање инсталации, кинетички дела и сликовити скулптури. Неговите дела од серијата „Без сенка“ кои се прикажани на овие фотографии, се едни од неговите најпознати креации во кои тој користи долги снопови светлина за да прикаже фигури на луѓе и животни.Светлосни скулптуриСветлосни скулптуриСветлосни скулптуриСветлосни скулптуриСветлосни скулптуриСветлосни скулптуриСветлосни скулптури


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар