Како да направите домашни коцки за супа?

Како да направите домашни коцки за супа?

Коцките за супа се една од главните состојки на многу јадења. Затоа вреди да одвоите малку време и да направите домашни коцки за супа. Сигурни сме дека тие ќе бидат поздрава варијанта и ќе бидат полни со вкус и арома.

Како да направите домашни коцки за супа?

Потребни состојки:

 • 2 лажици масло
 • 1 главица лук
 • 2 лаворови листа
 • 5 суви печурки
 • 2 главици кромид
 • 2 стебленца целер
 • ¼ главица целер
 • 3 моркови
 • 1 китка магдонос
 • 100 г морска сол
 • 2 лажици црвен пипер
 • 1 лажица куркума
 • 1 лажица оригано
 • 1 лажица мајчина душица
 • 1 лажица благ буковец
 • ½ лажици лут буковец
 • 2 чаши вода
 • 2 лажици доматно пире
 • 2 лажици темен соја сос
 • 2 лажици магдонос
 • 50 г сув квасец

Начин на подготовка:

 1. Во тава загрејте го маслото. Ситно исечкајте го кромидот на коцки и пропржете го.
 2. Додајте го пиперот, лаворовиот лист, лукот и исечканите печурки.
 3. По некое време, додајте ги исечканите стебленца од целер и добро промешајте.
 4. Исечкајте го коренот од целер, морковот и магдоносот на ситно и додајте ги во тавата. Пржете околу 10 минути со мешање.
 5. Додајте ги сите останати зачини, промешајте и додајте две чаши вода. Гответе 10 минути.
 6. Додајте го доматното пире, соја сосот, магдоносот и сувиот квасец. Отстранете го лаворовиот лист од тавата. Истурете ја смесата во калапи за мраз и чувајте ја во замрзнувач.

Можеби сакате да го прочитате и веганскиот рецепт: здрав карфиол во облик на „Mac and Cheese“.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар