Мексиканската влада ги замолила уличните артисти да обојат 200 куќи за да ја обединат заедницата

Мексиканската влада ги замолила уличните графити артисти да обојат 200 куќи за да ја обединат заедницата

Младинска организација која е позната по употребата на графити како начин на изразување, се здружила со владата на Мексико за да ја освежат населбата Палмитас во областа Пачука. Оваа група обоила 209 куќи, поточно 20.000 квадратни метри фасада во мурал со виножито. Во овој проект биле вклучени 452 фамилии или 1.808 луѓе. Резултатот? – Искоренување на насилството кај младите.

0-meksikanskata-vlada-gi-zamolila-ulichnite-artisti-da-obojat-200-kukji-za-da-ja-obedinat-zaednicata-kafepauza.mk2-meksikanskata-vlada-gi-zamolila-ulichnite-artisti-da-obojat-200-kukji-za-da-ja-obedinat-zaednicata-kafepauza.mk

 


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела, цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзиниот начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

Остави коментар