Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Дали се сеќавате на својата детска соба? Сигурни сме дека во неа сте се чувствувале среќни и безбедни. Но, за некои родители императив е да ги претворат собите на нивните деца во магични светови, место кое ќе им послужи како вистинска инспирација на децата. Уметницата позната како Дарина се чини дека е совршениот избор за оваа идеја. Таа ги трансформира детските соби во рачно насликани мурали кои ги доловуваат чудата на природата и детската имагинација.

Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Секој мурал наликува на сцена од анимиран филм. Од мајмуни кои се нишаат на гранките од дрвјата во џунглата, па сè до величествените китови кои пливаат во океанот, се добива впечаток дека животните оживуваат на ѕидовите. Секој мурал навестува некакво движење за да ги поттикне децата да замислат што е тоа што ќе се случи следно. Еден мурал дури и прикажува ракета што полетува во вселената!

Во продолжение погледнете дел од овие инспиративни мурали.

Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Уметница креира волшебни мурали за детски соби и ја доловува детската имагинација

Откако ги погледнавте овие преубави мурали за детски соби, можеби ќе сакате да ги погледнете и неверојатните мурали со слонови кои ја разубавуваат околината.

Извор: mymodernmet.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар