Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Ако кај нас капаците од шахтите се мета на крадците, во Јапонија тие се мета на уметниците. Врз нив се исцртани најразлични дизајни, кои меѓусебно се разликуваат во зависност од градот во кој се поставени. Тие денеска претставуваат дел од националната култура на државата и се вистинска туристичка атракција. Застапени се во 1.780 општини.

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Kinosaki Town

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Yakage Okayama

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Yamatokoriyama Nara

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Kishiwada City

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Osaka City

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Ikaruga Town

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Izumisno City

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Takamatsu Kagawa

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Kuwana Mie

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Izumi Osaka

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Kadoma City

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Osaka

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Ikoma Nara

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Ichinomiya Town

Капаците од шахтите во Јапонија во улога на уметнички платна

Yasugi CityБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар