Кула во форма на палма во богатиот Дубаи

Овој импресивен дизајн за кулата наречена „Woven Tower“ која ќе се наоѓа во Дубаи е направен од страна на Џузепе Фарис и Стефан Шунинг. Предложената структура на зградата има за цел да опфати неколку аспекти од арапската култура. Самиот дизајн на зградата потсетува на стебло од палма.Кула во форма на палма во богатиот ДубаиФасадата на зградата исто така претставува и преплетена мрежа, како симбол на преплетените трговски патишта кои минуваат низ богатиот Дубаи.Кула во форма на палма во богатиот ДубаиКула во форма на палма во богатиот ДубаиКула во форма на палма во богатиот ДубаиКула во форма на палма во богатиот Дубаи


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар