Илустрации за проблемите во модерното општество што ќе ве замислат

Илустрации за проблемите во модерното општество што ќе ве замислат

Давид Бонази е илустратор од Болоња, Италија. Тој создава неверојатни слики за проблемите во денешното општество. Денес е илустратор со полно работно време, а цртал уште кога бил дете.

Илустрации за проблемите во модерното општество кои ќе ве замислат

„На некој начин создавав илустрации уште од моето детство, уште од моментот кога можев да држам пенкало.“

Илустрации за проблемите во модерното општество кои ќе ве замислат

Уметникот комбинира дигитални фотографии со текстури на реални предмети за да им даде уникатен изглед на неговите дела.

Илустрации за проблемите во модерното општество кои ќе ве замислат

„Сметам дека инспирацијата е преценета. Најважното нешто за добри идеи е концентрацијата. Илустраторите немаат време да ја чекаат инспирацијата, тие треба да ја пронајдат. Колку повеќе се фокусирам на темата, толку подобри идеи добивам. Со ова постојат многу нешта кои секојдневно ме инспирираат, особено кога станува збор за уметност, филмови, стрипови, документарци и слично.“

Илустрации за проблемите во модерното општество кои ќе ве замислат

„Она што го сакам најмногу е можноста да цртам по цел ден, да работам на возбудливи проекти и секој ден да ги подобрувам моите вештини. Навистина сум среќен што мојата страст ја претворив во вистинска кариера. Знам дека на многумина им звучи чудно, но илустрирањето ме прави жив и среќен.“

Илустрации за проблемите во модерното општество кои ќе ве замислат

Погледнете дел од неговите неверојатни илустрации на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар